Światłowód - jak podłączyć?

Nowoczesne systemy telekomunikacyjne sprawiają, że prędkość przesyłania danych wielokrotnie wzrasta. Ma to zastosowanie m.in. w podłączeniu do Internetu. Jednym z najszybszych rozwiązań umożliwiających transfer obrazu, dźwięku czy innych informacji jest światłowód - jak podłączyć go w odpowiedni sposób? Co warto wiedzieć o procedurach związanych z podłączeniem światłowodu w domu lub w mieszkaniu?

Połączenie światłowodowe zyskało ogromną popularność w ostatnich latach, gdyż zapewnia błyskawiczny transfer danych, istotny szczególnie w połączeniu z Internetem. Prędkość sieci opartej na światłowodzie dochodzi do nawet 1000 Mb/s.

Czym jest światłowód? Co warto o nim wiedzieć?

Zanim przejdziemy do kwestii podłączenia światłowodu, warto w kilku zdaniach wyjaśnić czym on w ogóle jest. To specjalnego rodzaju przewód, który wykonany jest ze szklanego rdzenia. Opiera się na zasadzie przewodzenia promieni świetlnych. Zamknięty w światłowodzie strumień, odbijający się od dodatkowych, lustrzanych powierzchni transportuje dane i pozwala na ich wykorzystanie na innym urządzeniu.

Wyłącznie odpowiednio podłączony światłowód może dawać skuteczne efekty działania. Przed podłączeniem światłowodu w domu mieszkalnym lub w firmie należy dobrać rodzaj i technologię podłączenia. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje podłączenia światłowodu

Światłowody podłącza się na dwa sposoby. To sposób górny (napowietrzny) i dolny (drogą ziemną).

  • Droga ziemna – światłowody układa się na głębokości 70-100 cm, pod powierzchnią ziemi. Ze względu na konieczność rozkopów i dużych nakładów pracy, taka technika stosowana jest w przypadku nowych budynków (lub osiedli), na etapie ich budowy oraz przy szerokiej rozbudowie sieci.
  • Droga napowietrzna – ten typ połączenia stosowany jest, jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia prac podziemnych, a odległość od ostatniego punktu podłączenia światłowodu nie jest zbyt daleka. Światłowody znajdują się na słupach telekomunikacyjnych.

Technologie podłączenia światłowodu

Do rodzaju podłączenia należy dobrać odpowiednią technologię. Wyróżnia się cztery główne technologie podłączania sieci światłowodowych:

  • FTTH – metoda podłączenia w budynkach wielorodzinnych. Światłowód dostarczany jest bezpośrednio do odbiorcy (np. do mieszkania).
  • FTTB – światłowód dostarczany jest do budynku, a dalej dane przesyłane są np. drogą radiową (to podłączenie w apartamentowcach biurowych, hotelach, obiektach użytku publicznego).
  • FTTC – polega na podłączeniu światłowodu do skrzynki rozdzielczej. Od niej potencjalny odbiorca może podłączyć się później np. prowadząc światłowód do domu. Metoda wykorzystywana jest np. na nowych osiedlach mieszkalnych.
  • FTTN – metoda doprowadzenia światłowodu do dystrybutora sieci (np. nadajnika sygnału). Urządzenie to jest ostatnim węzłem sieci i doprowadza sygnał dalej. To często nadajniki bezprzewodowe na określonym terenie (np. gminie).

Światłowód - jak podłączyć? Krok po kroku

Do podłączenia światłowodu w budynku wielorodzinnym, jednorodzinnym lub usługowo-produkcyjnym wymagane są odpowiednio dobrane przewody światłowodowe, osłony (np. peszle lub rury PCV), spawarki światłowodowe, wiertarki i młoty, a niekiedy też koparki (w zależności od charakterystyki inwestycji).

Podłączenie światłowodu zależy od rodzaju budynku i tego, jak ma być wykorzystywany światłowód. Jeżeli do Internetu, kluczową rolę gra operator telekomunikacyjny, który ma poprowadzić odpowiednią infrastrukturę. Niezależnie czy mówimy o instalacji zewnętrznej czy. sieci wewnętrznej i systemu monitoringu, zadanie polega na stworzeniu odpowiedniego systemu, który doprowadza przewody do punktów odbioru (np. gniazd podłączenia Internetu).

W trakcie podłączenia światłowodu, konieczne jest najpierw określenie punktów i stworzenie mapy przeprowadzenia przewodów. Gniazda optyczne powinny znajdować się z dala od przejść, gdyż generuje to ryzyko uszkodzenia połączenia.

Na tym etapie wykonywane są odpowiednie otwory lub rowki w ścianach, gdzie umieszczony będzie przewód. Powinien być on poprowadzony od punktu dystrybucji sygnału (np. internetowego). Po wszystkim montowane są gniazda i testowana jakość przesyłu danych. Podłączeniem światłowodu (wykorzystywanego zarówno do odbioru Internetu, jak i np. wykonania wewnętrznego monitoringu) powinno należeć do profesjonalnej firmy.

Czy w mieszkaniu i w domu można podłączyć światłowód?

Światłowód to wszechstronny rodzaj przewodu, który można podłączyć praktycznie w każdym budynku. Jest możliwość przygotowania systemu w mieszkaniu, domu jednorodzinnym, a także w biurach, punktach handlowych, a nawet w fabrykach.

Konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju przyłącza i opracowanie schematu instalacji. Istotne będzie zlokalizowanie ewentualnego źródła sygnału. Jeżeli mówimy o podłączeniu światłowodowym Internetu, przewody światłowodowe przeprowadzane są między rozdzielniami i od rozdzielni trafiają do mieszkań, domów lub innych budynków.

Podłączenie światłowodu do routera – co warto wiedzieć?

Przewód może być w bardzo prosty sposób podłączony do routera. Najpierw musi być doprowadzony do gniazda z odpowiednim sygnałem. Następnie gniazdo i router należy podłączyć poprzez przewód z odpowiednimi wtyczkami WAN. Na końcu należy przeprowadzić kontrolę sygnału połączenia.

Procedura ta umożliwia wygenerowanie sieci światłowodowej (np. internetowej) o dużej prędkości i sporym obszarze pracy, np. obejmującej całe mieszkanie. Co ważne, router musi być dostosowany do charakterystyki sieci światłowodowej (przewodzić Internet z dużą prędkością.

Dlaczego warto podłączyć światłowód?

W nowych budynkach infrastruktura światłowodowa jest już raczej standardem. Dzięki niej można skutecznie odbierać połączenie internetowe o bardzo zaawansowanych parametrach. Możliwe jest także stworzenie skutecznej sieci monitoringu lub np. wewnętrznej sieci, wykorzystywanej do pracy.

Poza prędkością i wszechstronnością, światłowód jest też złączem, które umożliwia przesyłanie danych na bardzo duże odległości, bez utraty jakości (nawet na wiele kilometrów). Sieć jest bezpieczna i odporna na działania z zewnątrz (np. działania hakerskie). Sama obsługa światłowodu też nie należy do skomplikowanych procesów.

Kto pokrywa koszt podłączenia światłowodu?

Jeżeli mówimy o podłączeniu sieci telekomunikacyjnej służącej do odbioru Internetu, koszt światłowodu pokrywa firma telekomunikacyjna lub jednostka samorządu terytorialnego. To zwykle koszt, który obejmuje przyłączenie sieci do określonego budynku wielorodzinnego lub wskazanego obszaru.

Indywidualne przyłączenie światłowodu do mieszkania lub domu, a także stworzenie infrastruktury światłowodowej w innym celu to koszt, który musi pokryć odbiorca takiej usługi. Co ważne, budowa przyłącza według przepisów budowlanych, a konkretnie art. 29 ust. 1 pkt 20 nie wymaga uzyskania pozwolenia, a nawet zgłoszenia. Może być więc robiona bez procedury urzędniczej.

Kiedy światłowód może być przydatny?

Przydatność światłowodu sprawdza się w zastosowaniu indywidualnym i komercyjnym, a także przy tworzeniu sieci monitoringu. Jego wszechstronność jest na tyle duża, że mimo dużych kosztów tworzenia infrastruktury, warto ją przygotować już na etapie tworzenia nowego budynku.

Wykorzystanie podłączonych światłowodów zależy od intencji i potrzeb. Jakość danych i szybkość ich transmisji sprawia, że niezależnie od zamiaru – światłowód na pewno prędzej czy później będzie użytkowany.

DNMAX to zespół specjalistów wykonujących infrastrukturę sieci światłowodowych!

Szukasz specjalistów, zajmujących się profesjonalnie projektowaniem i wykonywaniem infrastruktury sieci światłowodowych? Świetnie trafiłeś! W DNMAX robimy to zawodowo od dłuższego czasu i mamy w tym ogromne doświadczenie.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o współpracy!

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow