Sieci teleinformatyczne dla firm – porównanie

Tworzenie infrastruktury teleinformatycznej to podstawowy element rozwoju nowoczesnego przedsiębiorstwa. To ona odpowiada za przesyłanie danych wewnątrz firmy i wysyłanie ich na zewnątrz w sposób bezpieczny, efektywny, szybki i rozbudowany. Jak wybrać odpowiedni rodzaj infrastruktury, aby odpowiadała ona na potrzeby przedsiębiorstwa? Poznaj najpopularniejsze sieci teleinformatyczne na rynku i, korzystając z naszych usług, załóż odpowiednią w swojej firmie.

Najszerszą i najpopularniejszą siecią teleinformatyczną jest na ten moment Internet. Obejmuje on jednak zdecydowaną większość urządzeń, które chcą wymieniać się danymi na różnych płaszczyznach. Aby ograniczyć zakres sprzętów z dostępem do określonych zasobów, tworzy się tzw. wewnętrzne sieci teleinformatyczne.

Co to jest sieć teleinformatyczna?

System teleinformatyczny to sieć oparta na określonej liczbie urządzeń elektronicznych i elektrycznych (komputerów, tabletów, telefonów, ale też maszyn biurowych czy przemysłowych), które wspólnie ze sobą współpracują, przetwarzając taki sam zakres danych, a także przechowują je i służą do wysyłania tych danych na zewnątrz.

W praktyce połączenie między sprzętami umożliwia bezpieczny i szybki transfer danych. Wspiera on komunikację w firmie, pozwala stworzyć własny system wymiany informacji, ułatwia bezpieczne przetwarzanie danych czy plików wrażliwych. Komputer, który ma mieć dostęp do określonych zasobów (np. wewnętrznych dysków firmowych, grupowych czatów, oprogramowania) musi być podłączony pod sieć teleinformatyczną danego przedsiębiorstwa.

Jakie są najpopularniejsze sieci teleinformatyczne dla firm?

Decyzja o budowie własnej sieci nie ogranicza się jednak wyłącznie do budowy własnej, wewnętrznej infrastruktury komputerowej. Konieczny jest wybór rodzaju sieci teleinformatycznej. Posiadacze przedsiębiorstw o zróżnicowanej wielkości (mikro, małe, średnie czy duże) mogą wybierać spośród nawet kilkunastu rodzajów sieci wewnętrznych. Niektóre z nich są bardziej, a inne mniej popularne na rynku.

Do najczęściej wybieranych sieci możemy zaliczyć WLAN, LAN, VPN czy WAN. Każda z tych sieci ma inną charakterystykę i zastosowanie. Przeznaczona jest też dla różnego rodzaju firm.

Pamiętaj, że do sieci teleinformatycznych podłączane są komputery, smartfony, urządzenia przemysłowe, drukarki, telewizory, ale też monitoring firmowy czy nowoczesne alarmy. Wybór ma ogromne znaczenie dla Twojego przedsiębiorstwa.

LAN

To najprostsza sieć teleinformatyczna przeznaczona dla niewielkich przedsiębiorstw (głównie biurowych) lub instytucji, które chcą postawić na najwyższy stopień zabezpieczenia swoich zasobów przed atakami z zewnątrz. Charakterystyką sieci LAN jest połączenie wszystkich sprzętów poprzez przewód ethernetowy. Komputery można podłączyć do Internetu, albo zostawić sieć lokalną bez wsparcia sieci zewnętrznej. Sieć LAN zwana jest też siecią lokalną.

Do zalet sieci LAN zaliczymy m.in. wysoki stopień ochrony, szybkość transferu danych czy prostą konfigurację. Wady sieci LAN to konieczność tworzenia fizycznej infrastruktury. Na pewno nie sprawdzi się w dużych przedsiębiorstwach, gdzie np. pracownicy działają w terenie, w sposób zdalny.

WLAN

WLAN to sieć podobna do LAN z tą różnicą, że zamiast przewodu urządzenia łączy technologia sieci bezprzewodowej WiFi. Sygnał bezprzewodowy przesyłany jest poprzez działanie routera. Komputer łączy się z WLAN za pomocą nazwy, hasła i kilku innych parametrów, które określa się przy konfiguracji sieci.

WLAN jest na pewno bardziej wygodniejszą siecią od LAN do instalacji. Pozwala w wygodniejszy sposób połączyć większą liczbę urządzeń. Jest jednak wolniejsza od sieci LAN i bardziej narażona na ataki hackerskie z zewnątrz. Przygotujemy Twoją biznesową sieć WLAN i LAN, uwzględniając Twoje zapotrzebowanie. W tym celu skontaktuj się z naszym przedstawicielem.

VPN

Jednym z najciekawszych rozwiązań dla firm, które pracują np. w formie zdalnej i wymagają podłączenia do bezpiecznej sieci jest VPN. To Wirtualna Sieć Prywatna, charakteryzująca się dużą przepustowością, zabezpieczeniami przed włamaniem, prywatnością użytkowników oraz kontrolą przesyłania danych. Najczęściej wykorzystywana jest w trakcie łączenia komputerów, które mają pracować zdalnie. Tworzą one sieć prywatną, przesyłając dane przez Internet (sieć publiczną).

Ruch w VPN (w przeciwieństwie do LAN czy WLAN) odbywa się wyłącznie przez sieć publiczną. Dane są szyfrowane, a faktyczne miejsce wykonywania pracy nie jest znane osobom z zewnątrz (np. dostawcy Internetu). VPN umożliwia łączenie oddziałów firmy w jedną sieć i zarządzanie zasobami z poziomu jednego komputera administratora. VPN nie generuje też wysokich kosztów.

WAN

To rozległa sieć, która łączy wiele sieci lokalnych. Najczęściej wykorzystywana jest w dużych przedsiębiorstwach. Sieć WAN może połączyć ze sobą nawet urządzenia, które działają na jednym kontynencie. Umożliwia centrali zarządzanie wszelkimi sprzętami podlegającymi firmie, z poziomu jednostki administracyjnej.

Do przygotowania sieci WAN konieczna jest infrastruktura m.in. przyłącza szeregowe. Jeżeli posiadasz duże przedsiębiorstwo i chcesz wykonać taką sieć – skontaktuj się z nami. Dodajmy, że jednym z rodzajów sieci WAN jest SD-WAN. To np. serwery firmowe umieszczone w chmurze (wraz z oprogramowaniem). Taki sposób zarządzania firmą też możemy dla Ciebie przygotować.

W jaki sposób wybrać odpowiednie sieci teleinformatyczne dla firmy? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednią sieć dla swojej firmy zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów. Jakich?

  • Wielkość przedsiębiorstwa – jaka jest infrastruktura dostępna na miejscu, na jakie prace można sobie pozwolić i czy stanowiska pracy są od siebie bardzo oddalone. W niektórych przypadkach np. ograniczony jest montaż sieci WLAN i konieczne będzie stworzenie sieci VPN.
  • Liczba podpiętych urządzeń – weź pod uwagę liczbę sprzętów, a także jaki rodzaj urządzeń będziesz ze sobą spajać w jedną sieć. Pamiętaj np., że nie wszędzie podłączysz już sprzęt do sieci LAN (smartfony, tablety).
  • Zadania sieci – jeżeli sieć ma służyć do komunikacji wewnętrznej w firmie w danym budynku, możesz pomyśleć o sieci LAN czy WLAN. W przypadku przeznaczenia do pracy zdalnej, rozwiązaniem będzie WAN lub VPN.
  • Poziom ochrony wewnętrznej – to istotna kwestia. Niektóre firmy wydzielają wewnętrzną sieć LAN (do wymiany bardzo wrażliwych danych) oraz dobrze zabezpieczony VPN (do pracy zdalnej czy dla pracowników zewnętrznych, kontraktowych).

Zwróć uwagę, że tylko prawidłowo skonfigurowana sieć będzie pełniła swoje funkcje, umożliwiając stabilne połączenie wielu sprzętów w spójną całość. Jeżeli zależy Ci na prawidłowym przygotowaniu skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Jako DNMAX podpowiemy, jaka sieć będzie najlepsza do Twoich potrzeb, przygotujemy plan realizacji inwestycji sieci i wykonamy wszystkie przyłącza oraz skonfigurujemy to, co będzie niezbędne do działań.

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow