Monitoring firmy - jaki system wybrać?

Bezpieczeństwo osób i mienia jest bardzo istotne. Wydaje się, że w obecnych czasach dobór odpowiedniego systemu monitoringu firmy i jego montaż to nie tyle opcja, co wręcz konieczność. Istnieje wiele możliwości konfiguracji monitoringu firmy. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie, idealnie dopasowane do warunków w obiekcie (a także jego otoczeniu), możliwości technicznych, a także Twojego budżetu? 

W tekście omawiamy najpopularniejsze rodzaje systemu monitoringu. Warto jednak pamiętać, że każdy z nich możemy dostosować do potrzeb Klienta! Nieszablonowe rozwiązania to nasza specjalność!

Rodzaje monitoringu stosowane w firmach

Najogólniej rzecz ujmując, na rynku są dostępne 3 systemy monitoringu:

 • analogowy,
 • cyfrowy (IP),
 • hybrydowy.

Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Warto również wspomnieć, że nie każdy pasuje do montażu w dowolnym miejscu…

System analogowy - “najstarszy”, ale czy i najmniej skuteczny?

Wiele osób błędnie twierdzi, że system analogowy, jako przestarzały, nie ma żadnych zalet. Nie jest to do końca prawdą. Mimo że jest, rzeczywiście, rozwiązaniem najmniej zaawansowanym technologicznie, wyróżnia go niskokosztowość. Dla niektórych - szczególnie początkujących - przedsiębiorców może być to kluczowe przy doborze monitoringu do firmy. 

W przypadku systemu analogowego, pozwala on na podgląd obrazu jedynie w obrębie sieci lokalnej. Sam obraz jest możliwy do oglądania w relatywnie niskiej rozdzielczości, co zdecydowanie (negatywnie) wpływa na jego jakość.

System cyfrowy (IP) - nowoczesny i łatwy do rozbudowy

Monitoring IP jest najbardziej nowoczesną formą monitoringu wizyjnego. Jak już sama jego nazwa wskazuje, wykorzystuje on protokół internetowy (IP), umożliwiając tym samym tworzenie systemów o dowolnej wielkości i gotowych do rozbudowy w dowolnym momencie. 

Jeżeli chodzi o systemy monitoringu w firmach, monitoring IP jest wybierany najczęściej właśnie z uwagi na jego zaawansowane technologicznie rozwiązania oraz potencjał w kontekście potencjalnej rozbudowy. Tym, co mogłoby być ewentualną przeszkodą w wyborze tego systemu monitoringu, są jego koszty. 

Monitoring IP nie należy do najtańszych, warto jednak od razu wspomnieć, że nasza firma DNMAX zawsze dostosowuje optymalne rozwiązanie do budżetu Klienta. Dlatego też, zanim stwierdzisz, że jest to za drogie, skontaktuj się ze specjalistami!

System hybrydowy

System hybrydowy to nic innego jak system monitoringu łączący kamery analogowe oraz urządzenia cyfrowe (IP). W efekcie urządzenia hybrydowe zamieniają sygnał analogowy na cyfrowy i dają możliwość jego cyfrowego zapisu.

Monitoring cyfrowy optymalnym rozwiązaniem dla firm

Monitoring IP jest tak chętnie wybierany do firm z kilku - dość oczywistych - powodów.

 • Daje możliwość montażu kamer w dowolnych miejscach w obrębie sieci.
 • Jakość obrazu, rejestrowanego przez kamery IP, jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku urządzeń analogowych, dlatego też w razie ewentualnej kradzieży czy włamania, łatwiej będzie zidentyfikować sprawcę.
 • Rozbudowa systemu monitoringu cyfrowego jest relatywnie prosta.
 • Posiadanie nowoczesnego rozwiązania, jakim jest monitoring IP, to gwarancja braku problemów z dostępnością jego elementów składowych w przypadku ewentualnej rozbudowy.

Elementy monitoringu IP

Monitoring firmy, oparty na systemie IP, obejmuje następujące elementy:

 • kamery IP,
 • rejestrator sieciowy IP,
 • router,
 • switch.

W zależności od lokalizacji monitoringu, obecnej infrastruktury w firmie oraz budżetu Klienta, jako DNMAX jesteśmy w stanie zaprojektować rozwiązanie szyte na miarę potrzeb.

Tym, co kluczowe w kontekście monitoringu cyfrowego w firmie, są zastosowane kamery IP i to im przyjrzymy się najbardziej dokładnie.

Kamery do monitoringu firmy - jak je wybrać?

Kamery do monitoringu, wykorzystywane przy tworzeniu systemu monitoringu cyfrowego, to oczywiście kamery IP. Ich wybór jest natomiast tak szeroki, że bez specjalistycznej wiedzy i szerokiego spojrzenia na całe rozwiązanie, jakim jest system monitoringu, trudno dobrać sprzęt, który idealnie wpisze się w konkretne potrzeby.

W jaki sposób wybrać kamery do monitoringu IP? Jeszcze przed zakupem, warto skonkretyzować swoje wymagania, biorąc pod uwagę preferencje dotyczące:

 • kierunku obserwacji (stacjonarne lub obrotowe/szybkoobrotowe),
 • kształtu i typu obudowy kamery (np. kamery typu box, kamery typu dome, pan-tilt-zoom), 
 • umiejscowienia kamer do monitoringu (wewnętrzne, zewnętrzne).

Nie istnieje jeden, konkretny model kamery do monitoringu IP, pasujący do każdego systemu. Zanim zaproponujemy w DNMAX Klientowi odpowiednie kamery do wyboru, zawsze wcześniej zbieramy wszelkie niezbędne informacje dotyczące kwestii wymienionych powyżej.

Często bywa również tak, że do jednego systemu monitoringu rekomendujemy kilka rodzajów kamer, w zależności m.in. od ich umiejscowienia czy kierunku obserwacji.

Odpowiednia architektura systemu monitoringu jest o tyle istotna, że bezpośrednio wpływa na jakość systemu monitoringu oraz późniejszą możliwość jego rozbudowy.

Systemy monitoringu w DNMAX - indywidualnie dopasowane i szyte na miarę potrzeb Klienta!

Nasza firma DNMAX oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania, montażu i serwisu systemów monitoringu CCTV oraz CCTVIP dla Klientów indywidualnych i firm.

Świadczymy darmowe doradztwo na miejscu montażu w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie i okolicy.

Oprócz tego, konfigurujemy zdalny dostęp do monitoringu, instalację oprogramowania do podglądu wizji z kamer na wszystkich urządzeniach mobilnych, a także montaż i konfigurację dźwiękowych systemów ostrzegania. 

Nasz zakres usług jest tak szeroki, ponieważ doskonale wiemy, że firmy wymagają kompleksowego wsparcia i obsługi najwyższej jakości. My oferujemy im wszystko to, czego oczekują, a nawet więcej. W końcu bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości dla każdego człowieka. Dlatego też monitoring w firmie to obecnie konieczność i kluczowe pytanie, jakie zadają nam Klienci, to nie “czy warto instalować monitoring”, a “jaki system monitoringu wybrać”!Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wstępną, niezobowiązującą rozmowę z naszymi specjalistami z DNMAX.

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow