Instalacja systemu Smart Home rozpoczyna się w momencie projektu

Kupiliśmy działkę, przygotowujemy się do budowy domu naszych marzeń i już wiemy, że będziemy chcieli chronić swój cenny przybytek pod miastem? Piękna lokalizacja pod lasem ma swoje uroki, jednak do sąsiadów nie jest blisko i obawiamy się, że nikt nie powiadomi nas o „zostawionym żelazku”? Nie ma co zwlekać, zdecydowanie lepiej przygotować dom pod instalację monitoringu czy pod inteligentny dom, systemy smart home od razu niż kuć później ściany generując dodatkowy koszt i kłopot

Nie ma co ukrywać, system smart home oparty „na kablach” musi być dobrze przemyślany i wymaga szczegółowego projektu precyzyjnie określającego usytuowanie wszystkich urządzeń. Jednak, nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze pewni konkretnego rozwiązania, to i tak zalecamy przygotowanie podstawowego okablowanie (szczególnie alarmu i systemu CCTV) na etapie budowy naszej nieruchomości, z racji na jej niewielki koszt na tym etapie inwestycji. W przypadku, gdy nieruchomość jest już urządzona to założenie tego typu struktury bywa bardzo inwazyjne, jak i znacznie bardziej kosztowne.

Konieczne jest również uzyskanie zgody na nową budowę i już na tym etapie musimy przedstawić projekt instalacji elektrycznej. Na szczęście jest to tylko formalność, a systemy inteligentnego domu nie wymagają żadnych specjalnych pozwoleń.

Inteligentny dom systemy przewodowe czy bezprzewodowe?

W przypadku systemu bezprzewodowego, atrakcyjnie wyglądającą opcją wydaje się korzystanie z Wifi. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych czynnikach decydującym o efektywności tego rozwiązania. Sieć Wifi musi być stworzona w sposób przemyślany i faktycznie sięgać zasięgiem na cały budynek. Jeden router na nieruchomość sporych rozmiarów nie będzie wystarczający, a urządzenia słabej jakości nie będą w stanie wykorzystać potrzebnej prędkości.

Chociaż system bezprzewodowy może wydawać się bardziej uniwersalny i nowoczesny, jest on również zdecydowanie droższy. Jeśli mowa o estetyce w przypadku niechęci do niszczenia tynku, wydaje się być to lepszą opcją z racji, że do zamocowania używane są już istniejące puszki eklektyczne, jednak system ten jest bardziej podatny na zakłócenia i dlatego właśnie lepiej się sprawdza przy niedużych domach.

Czy decydując się na inteligentny dom bezprzewodowy obędzie się bez żadnych kabli?

System komunikacji centrali z poszczególnymi urządzeniami to jednak nie wszystko. Nie można zapomnieć, że każde urządzenie elektryczne potrzebuje jakiejś formy zasilania, podłączenia do prądu. Rzadko mówimy o 100% bezprzewodowości, bo jakoś trzeba doprowadzić zasilanie. Istnieje również możliwość użycia akumulatorów czy baterii, jednak będą one wymagały okresowej wymiany i dlatego lepiej wybrać takie urządzenia, w których energia jest pobierana bezpośrednio z domowej sieci elektrycznej.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia – perspektywa późniejszej rozbudowy systemu zabezpieczeń i problem integralności systemu

W dzisiejszych czasach już nawet zwykły dzwonek lub domofon ewoluował do wideodomofonu i oferuje sterowanie furtką oraz bramą nawet z telefonu, a nie tylko z poziomu monitora w domu. Popularnym rozwiązaniem jest również integracja alarmu czy monitoringu, aby zyskać na większej funkcjonalności i automatyzacji budynku

Polecamy przyjrzenie się kilku opcjom przewodowych systemów smart home:

Grenton – łatwy w obsłudze system zamknięty od producenta Grenton pozwala na zbudowanie kompleksowo całego inteligentnego domu bez obaw o problemy przy późniejszej rozbudowie.

KNX - jest systemem otwartym, co oznacza, że łatwo o jego rozbudowę o produkty wielu producentów i działa wykorzystując przeznaczone do tego przewody magistralne.

Przewodowe systemy smart home – tańsze i łatwiejsze w użytkowaniu

Reasumując, stawiając nowy budynek polecamy zastosować inteligentną instalację opartą na tradycyjnym okablowaniu z racji większej niezawodności i bardziej przystępnej ceny. Systemy przewodowe są łatwiejsze w użytkowaniu - wiążą się z mniejszą awaryjnością, brakiem możliwości zakłócenia systemu czy brakiem problemów z akumulatorami. Rozwiązanie przewodowe charakteryzuje się również większą szybkością działania, a przede wszystkim niższymi kosztami urządzeń w porównaniu z urządzeniami bezprzewodowymi.

W przypadku alarmu lub kamery, kiedy budynek już istnieje, a nie chcemy przeprowadzać remontu, możemy przyjrzeć się opcji bezprzewodowej. Prosimy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do sporządzania projektu, kluczową rolę odgrywa dogłębna analiza potrzeb i wymagań osób zainteresowanych. Gdzie poprowadzić kable, jak rozmieścić czujniki i wszelkiego rodzaju niezbędne elementy systemu (sterowniki, przyciski, siłowniki, silniki napędów…) to tylko część ważnych decyzji do podjęcia. Kliknij w link jeśli chcesz więcej o systemach inteligentnego domu

Opcji jest wiele także jeszcze raz – najlepiej zdać się na opinię specjalistów. Służymy pomocą!

Źródła:

budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/a/7839-dom-inteligentny

muratordom.pl/instalacje/inteligentny-dom/przewodowe-i-bezprzewodowe-systemy-domowej-automatyki-ktore-wybrac-aa-9hvL-1ZhE-kjtu.html

muratordom.pl/instalacje/inteligentny-dom/standardy-automatyki-budynkowej-ktore-nadaja-sie-do-pozniejszej-rozbudowy-aa-L1QS-7poR-4HWc.html

www.jakzbudowacsmarthome.pl/smart-home-kablem-czy-bezprzewodowo/

ladnydom.pl/alarm-od-nowoczesnego-do-systemu-inteligentnego-domu-1

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow