Monitoring to wyjątkowo skuteczny, łatwy w obsłudze i coraz bardziej dostępny system zabezpieczeń na polskim rynku. Nie powinniśmy jednak rozpatrywać łatwości dostępu czy przystępności cenowej wyceniając tym nasze bezpieczeństwo. Aby zrozumieć zakres tej inwestycji, przyjrzyjmy się montażowi monitoringu krok po kroku.
Dla każdego kto chce czuć się bezpieczniej bądź nie obawiać się o sytuację w trakcie nieobecności. Jednym kliknięciem w telefonie uruchomisz aplikację i przejrzysz cały monitoring lub odtworzysz zapisany materiał.
W domu możemy spać spokojnie, kontrolować swoje pociechy bądź wyjechać na wakacje nie martwiąc się, że zostaniemy rozczarowani aktem wandalizmu czy kradzieżą.
Przy obecnym tempie życia większość czasu spędzamy poza domem, więc miło jest nie martwić się o swoje sprzęty w ogrodzie, samochody lub nieruchomość. Bezpieczeństwo domu możemy kontrolować i odpowiednio reagować w razie potrzeby.
W przypadku firm istotnym faktem jest zmniejszenie liczby kradzieży, identyfikacja wypadków oraz wydajniejsza praca pracowników. Zarząd i kierownicy najbardziej docenią fakt jakim jest optymalizacja pracy, gdy nie trzeba biegać po obiekcie, aby weryfikować postęp prac czy po prostu być na bieżąco, gdy potrzebujemy informacji z przeciwnego końca firmy – widzimy każdy kąt firmy na telefonie lub monitorze.
Inwestycje związane z systemami zabezpieczeń ciężko zweryfikować, gdy posiadamy monitoring lub alarm, natomiast wiemy, jak wygląda sprawa, gdy takich systemów nie ma i jakie straty ponoszą z tego tytułu właściciele domów lub firm, gdy dojdzie do włamania bądź kradzieży. Warto zaznaczyć, że duża część klientów decyduje się na montaż monitoringu lub alarmu właśnie (i dopiero) po takim incydencie.
Pierwszym krokiem przy montażu kamer przemysłowych do monitoringu jest zapoznanie się z potrzebami klienta oraz sprawdzenie przestrzeni, w której zakładane będą kamery. Instalacja monitoringu powinna być nadzorowana i wykonywana przez fachowców z racji ich znajomości opcji na rynku, jak i wiedzy potrzebnej do sprostania oczekiwaniom klienta odnośnie dobrze działającego monitoringu wizyjnego. Odpowiedni montaż kamer, okablowania oraz zasilania jest gwarancją poprawnie działającego systemu.
Najlepiej nakierować kamery w stronę wejść, wjazdów, okien, garażu czy ogrodzenia. Możemy zintegrować lub wspomóc monitoring systemem alarmowym używając czujek, które włączą alarm w przypadku rozbicia okna czy próby wtargnięcia, jeśli użyjemy czujek ruchu. W nowoczesnych systemach monitoringu możemy nawet wykorzystać kamery jako czujki alarmowe wykorzystując inteligentną analizę treści wideo, która powiadomi nas, gdy ktoś wtargnie na posesję, jakiś przedmiot zniknie z wyznaczonego miejsca bądź zmieni się scena kamery. Odpowiednio dobrane doświetlenie sceny, kąt, ostrość i szerokość obrazu umożliwią nam jak najlepszy widok na naszą posesję.
Pamiętajmy o rzeczy najważniejszej – każda kamera będzie widziała w dzień bez zarzutu, ale w nocy jest to wiele trudniejsze. W większości przypadków standardowe doświetlenie kamery jest zbyt małe i uniemożliwi rozpoznanie sprawcy, więc trzeba dobrać doświetlenie diodami IR lub diodami światła białego odpowiednio do potrzeb oraz warunków oświetleniowych panujących po zmroku. W zasięgu wizji nie musi znajdować się każdy kąt ogrodu, jednak ważne jest, aby obraz ze wszystkich kamer tworzył spójną całość wizji na naszą posesję, aby każde wtargnięcie można było zweryfikować w możliwie jak najlepszej jakości.
Po zapoznaniu się z potrzebami klienta i cichymi wymaganiami nieruchomości, mamy już wstępnie opracowany plan działania i możemy przejść do następnego kroku – projektu i wyceny systemu, a następnie do zakładania kamer.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, zestaw nie składa się tylko z odpowiedniej ilości kamer (mały zestaw to 4, 8 lub 16 kamer przy większych domach, większe zestawy, które mogą być wymagane w przypadku firmy mają ich już 32 czy 64 lub jeszcze więcej w przypadku wielkich firm), ale i z rejestratora i specjalnego dysku mogącego działać w warunkach zamkniętych oraz zasilania dla całego systemu, które musi zapewniać sprawność 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Jakość i ilość kamer wpłyną na wymaganą pojemność dysku. Jeśli wyjeżdżamy na dwutygodniowe wakacje zostawiając firmę bez nadzoru, nie chcielibyśmy zastać wybitej szyby i brak nagrania z kamer, bo udało nam się przechować wyłącznie ostatnie 7 dni.
Nie zapominajmy również o zasilaniu tradycyjnym i o dodatkowym zasilaniu awaryjnym, które poprzez wbudowane akumulatory utrzymają system monitoringu w pełnej sprawności w przypadku odcięcia źródła zasilania i pozwolą zarejestrować lub udaremnić zdarzenie w najmniej oczekiwanym momencie. Czy to chwilowa awaria prądu, burza czy celowe działanie osoby próbującej się włamać – możemy czuć się bezpieczni.
Po wyborze sprzętu do monitorowania i po zaakceptowaniu planu możemy już przechodzić do zakładania kamer. Pamiętajmy, że chcąc dokonać montażu kamer na budynku, musimy poprowadzić okablowanie do rejestratora, dzięki któremu je zasilimy lub innego punktu zasilającego. Poprowadzenie przewodów gwarantuje nam stabilność działania systemu oraz daje pewność, że nikt nie zakłóci jego działania, jak ma to miejsce w przypadku systemów bezprzewodowych.
Jak wspominaliśmy we wcześniejszym artykule, nawet nie będąc pewnym konkretnego rozwiązania i tego jak bardzo rozbudowany system chcielibyśmy mieć w przyszłości, dobrze jest przygotować podstawowe okablowanie pod alarm i system CCTV już na etapie budowy. W momencie budowy koszt takiej inwestycji jest jeszcze niewielki. Natomiast w przypadku już urządzonej nieruchomości, zakładanie okablowania jest bardziej inwazyjne i może być znacznie bardziej kosztowne. Jeśli już jesteśmy pewni co do rozmieszczenia kamer monitoringu, możemy przejść do etapu prowadzenia przewodów od miejsca montażu rejestratora do każdej kamery, które w najlepszym wypadku biegną pod tynkami lub ewentualnie na ścianach pod specjalnie zainstalowanymi w tym celu osłonkami.
Po instalacji kamer nie zostawiamy naszych klientów bez wsparcia. Każda szanująca się ekipa instalatorska weźmie odpowiedzialność za własny projekt, instalację i odpowie na wszystkie pytania. Wiadomo, warunki atmosferyczne na zewnątrz mogą doprowadzić do zakłócenia obrazu i obudowę wraz z obiektywem kamery będzie trzeba czasami przeczyścić. Przy zasilaniu awaryjnym należy regularnie weryfikować poprawną pracę akumulatorów. Pomimo najlepszego sprzętu i poprawności wykonania instalacji monitoringu i tak warto zweryfikować poprawność działania systemu monitoringu co jakiś czas. Sprzęt techniczny powinien być poddawany regularnym przeglądom, a urządzenia mogą wymagać konserwacji.
Na szczęście nowoczesne rejestratory posiadają funkcję sygnalizowania usterek systemu. Użytkownik otrzyma powiadomienie o większości problemów w systemie lub po prostu je zaobserwuje, jednak część z nich może być wykryta dopiero podczas okresowego przeglądu. Od czasu do czasu kamery wymagają również regulacji ostrości wykonywanej przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Czyszczeniu i regulacji podlegają wszystkie optyczne elementy systemu monitoringu, chyba że kamera znajduje się w hermetycznej obudowie, a cała optyka jest w środku. W tym przypadku wystarczy wyczyszczenie obudowy.
Nie zapominajmy również o wentylatorach znajdujących się w rejestratorach oraz zasilaczach, które po pewnym czasie wymagają czyszczenia z racji gromadzącego się w nich kurzu, ponieważ zaniedbanie może spowodować uszkodzenie sprzętu. Nowoczesne systemy monitoringu oferują podgląd do kamer z urządzeń mobilnych, komputerów itp., wykorzystując dostęp do sieci internetowej. Aby było to możliwe, potrzebne jest dobre i bezpieczne ustawienie parametrów naszego rejestratora oraz routera, tak abyśmy mieli pewność, że tylko my korzystamy z naszego monitoringu.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z DNMAX – montaż kamer Gdańsk, Sopot, Gdynia i okolice.