Monitoring IP cyfrowy, analogowy czy hybrydowy? Jaki system wybrać? Przegląd systemów monitoringu wizyjnego - wady i zalety.

Wybór odpowiedniego systemu monitoringu CCTV to nie tylko kwestia bezpieczeństwa czy prewencji przed zdarzeniami niepożądanymi. Przy wyborze najkorzystniejszego rozwiązania ważne są również aspekty ekonomiczne, funkcjonalne czy możliwości i ograniczenia instalacyjne. Jak prawie w każdej branży, technologie analogowe są wypierane przez cyfrowe tak i w branży monitoringu wizyjnego, monitoring analogowy jest coraz częściej wypierany przez cyfrowy (sieciowy) monitoring IP.

Planujesz montaż kamer IP, analogowych bądź systemu hybrydowego?

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy działanie, określimy różnice pomiędzy systemami oraz wskażemy zalety i wady powyższych systemów monitoringu wizyjnego. Zapraszamy do lektury!

Monitoring CCTV (Closed Circuit Television) – wprowadzenie

  • Najważniejsze kryterium podziału systemów monitoringu to sposób transmisji danych z kamer do urządzenia rejestrującego (np. rejestratora, serwera) odpowiedzialnego za jakość oraz szybkość przesyłanego obrazu z kamer monitoringu. Zasadniczo systemy monitoringu możemy podzielić na:
  • monitoring IP cyfrowy (sieciowy) – przewodowy lub bezprzewodowy -monitoring WiFi, gdzie każda kamera oraz rejestrator posiadają swój adres IP co umożliwia niezależne działanie, konfiguracje każdego z urządzeń osobno.
  • monitoring analogowy, AHD, HD-TVI lub HD-CVI – tradycyjny, przewodowy system monitoringu CCTV w którym kamery muszą być fizycznie podłączone do rejestratora w celu wizji i rejestracji obrazu z kamer.
  • monitoring hybrydowy – to połączenie obu technologii w jednym systemie. W takiej sytuacji rejestrator obsługuje kamery IP jak i HD-CVI, HD-TVI, AHD czy analogowe.

System monitoringu - z czego się składa?

  • przynajmniej jednej kamery
  • urządzeń rejestrujących (np. rejestratora, komputera, serwera w chmurze)
  • przewodów instalacyjnych
  • urządzeń sieciowych przewodowych lub bezprzewodowych
  • monitora lub innego urządzenia służącego do odbioru sygnału (tablet, smartfon, komputer)
  • innych urządzeń montażowych tj. zasilaczy do kamer, switchy PoE, rozgałęźniki / rozdzielacze, separatory i transformatory Video, ograniczniki przepięć, ochronniki, złączki, wtyki, gniazda, nadajniki i odbiorniki radiowe czy reflektory IR do podczerwieni,
  • opcjonalnie zasilanie buforowe, awaryjne UPS lub szafy Rack

Rodzaje kamer do monitoringu

Przy wyborze odpowiednich kamer monitoringu istotny jest rodzaj zastosowanego obiektywu oraz ogniskowa kamery, które mają istotny wpływ na jakość obrazu rejestrowanego przez kamerę. Kamerę warto dobrać w taki sposób, by urządzenie było właściwie dopasowane do miejsca, w którym zostanie zainstalowane.

W przypadku miejsc wymagających szerokiego pola widzenia (np. hale magazynowe, parkingi) najlepsze będą obiektywy szerokokątne, o niższych wartościach ogniskowych. W przypadku obserwacji wzdłuż ścian, ogrodzeń lepiej sprawdzą się kamery wąskokątne o wyższych wartościach ogniskowej.

Rodzaje obiektywów stosowanych w kamerach:

  • obiektywy szerokokątne,
  • megapikselowe obiektywy stało ogniskowe lub zmiennoogniskowe,
  • obiektywy z ręcznie regulowaną ogniskową,
  • obiektywy o ogniskowej regulowanej za pomocą serwonapędów (moto-zoom).

Ze względu na obudowę kamery monitoringu możemy podzielić na:

  • kamery tubowe,
Kamera monitoringu tubowa
Kamera tubowa
  • kamery obrotowe (PTZ)
Kamera obrotowa
Kamera obrotowa
  • kamery kopułowe
Kamera monitoringu kopułowa
Kamera kopułowa
  • kamery kompaktowe
Kamera monitoringu kompaktowa
Kamera kompaktowa

Monitoring IP (Internet Protocol) - zastosowanie, wady i zalety systemu.

Monitoring IP (sieciowy) opiera się na transmisji obrazu oraz dźwięku przy wykorzystaniu sygnału cyfrowego w oparciu o istniejącą lub stworzoną dla nich infrastrukturę sieciową. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami może się odbywać za pośrednictwem przewodów sieciowych lub bezprzewodowo (Wi-fi). Unikalną zaletą tej technologii jest możliwość pracy kamer IP, w sieci LAN, WLAN, WAN. Podłączenie kamer realizowane jest przez przewód sieciowy (UTP), zakończony wtykiem RJ-45, a pozostałe urządzenia jak np. Switch PoE, mogą łączyć się w ten sam sposób lub światłowodem, aby uzyskać większą sprawność systemu.

Monitoring IP może być realizowany jako:

  • system kamer IP scentralizowany - wymagający instalacji centralnego rejestratora sieciowego do obsługi nagrywania i zarządzania sygnałem wideo. W sieci scentralizowanej, cały materiał jest przesyłany strumieniowo do rejestratora NVR. System ten doskonale sprawdza się w obiektach wymagających integracji kilku systemów bezpieczeństwa i kontroli (np. system alarmowego, monitoringu i systemu RFID)
  • system kamer IP zdecentralizowany - nie wymaga montażu rejestratora, kamery działają samodzielnie. Kamery są wyposażone w interfejs web, który umożliwia dowolną konfigurację kamer, a wizja zapisywana jest na karcie SD lub chmurze.
Kamery monitoringu IP na budynku firmy z Gdańska, montaż wykonany przez DNMAX
Kamery monitoringu IP - montaż na budynku firmy

Sposoby podłączenia kamer IP

  • Sieci bezprzewodowe - wykorzystują sieć internetową Wi-Fi do przesyłania danych. Są łatwe do skonfigurowania i dostosowania. Wadą tego sposobu połączenia kamer jest kwestia bezpieczeństwa, sieć bezprzewodowa jest narażona na zwiększone ryzyko zakłócenia fal radiowych lub ataku hakerskiego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że kamery z funkcją WiFi są najgorszym możliwym rozwiązaniem z uwagi na stabilność. System monitoringu musi być stabilny i bezpieczny, więc należy użyć do tego profesjonalnego sprzętu (np. MikroTik, Ubiquiti), który gwarantuje stabilne połączenie między urządzeniami sieciowymi.
  • Sieci przewodowe - łączą się urządzeniami sieciowymi takimi jak switche oraz routery za pomocą przewodów internetowych. To najszybszy i najbezpieczniejszy sposób podłączenia kamer IP. Charakteryzują się wysoką stabilnością sygnału oraz niewielkim ryzykiem awarii. System ten gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ ryzyko nieautoryzowanego dostępu jest znikome.

Jak działa monitoring IP?

System kamer z protokołem internetowym, zapewnia cyfrowy nadzór poprzez wysyłanie i odbieranie sygnału poprzez sieć internetową. Kamery IP łączy się przewodem sieciowym (Skrętką – F/UTP lub UTP) do switchy PoE, te z kolei łączą się do sieci też skrętką, bezprzewodowo z udziałem urządzeń bezprzewodowych lub światłowodem.

W systemach scentralizowanych kamery przesyłają obraz do rejestratorów wideo (NVR, DVR). Wyjątkiem są rejestratory z wbudowanym switchem PoE do którego można podłączyć kamerę bezpośrednio, jest to łatwe rozwiązanie, ale znacząco ogranicza funkcjonalność systemu oraz jest kłopotliwe w wypadku awarii, bo w przypadku uszkodzenia wbudowanego switach PoE pozbywamy się na czas awarii również rejestratora. Rejestrator sieciowy z wbudowanym switchem PoE obsługuje 4, 8 lub maksymalnie do 16 kamer, więc jest opcją w przypadku małych systemów monitoringu.

Dane są przesyłane i przechowywane w chmurze (na serwerze firmy zewnętrznej) lub najczęściej lokalnie na dysku twardym HDD rejestratora lub serwera. Najbezpieczniejsze rozwiązania przechowują materiał wideo zarówno lokalnie, jak i tworzą kopie zapasowe w chmurze.

Podstawowe funkcje kamer IP są tożsame jak w przypadku zwykłych, tradycyjnych kamer analogowych. Obie wysyłają obraz wideo w czasie rzeczywistym, lecz kamery IP wykorzystują do tego celu pakiety danych w sieciach IP. W związku z tym strumień wideo rejestrowany przez kamerę IP jest dostępny w całej sieci, jeśli tylko mamy dostęp do niego dostęp, który chroniony jest loginem i mocnym hasłem. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do obrazu z dowolnego miejsca.

Kamery IP charakteryzuje zdolność do kompresji wysokiej jakości obrazów oraz ich automatycznego przesyłania poprzez sieć internetową. Jeśli nadzorowany budynek jest wyposażony w infrastrukturę np. sieć kablową lub komputerową, kamery IP podłączamy w taki sam sposób, jak komputer do routera.

Każda kamera IP ma własny, unikalny adres IP dzięki czemu każdą możemy skonfigurować zgodnie z naszymi preferencjami lub potrzebami. Kamery IP mają możliwość pracy bez udziału rejestratora, automatycznie przesyłając dane na zdalny serwer FTP bądź zapisując obraz na karcie microSD zamontowanej w kamerze.

W przeciwieństwie do kamer wykorzystujących technologię analogową, które wymagają użycia przewodu koncentrycznego lub skrętki z użyciem transformatorów video do przesyłania obrazu, kamery IP mają możliwość przesyłania obrazów za pośrednictwem sieci internetowej przewodowej lub bezprzewodowej i są dostępne tam, gdzie tego potrzebujemy.

Technologia Power over Ethernet (PoE) co to jest?

Power over Ethernet (PoE) to technologia umożliwiająca przewodom Ethernet dostarczanie zasilania do urządzeń sieciowych w ramach istniejącej transmisji danych. Przy użyciu PoE w monitoringu IP uzyskamy jednocześnie transmisję danych oraz zasilanie kamer ze switcha PoE. Dzięki tej metodzie zasilania użytkownik ogranicza koszty związane z instalacją elektryczną. Rozwiązanie to nie wpływa na jakość i zasięg transmisji danych.

Podstawowe kamery zasilane są poprzez PoE w standardzie 802.3af z napięciem wyjściowym 44-57V, które posiada moc wyjściową do 15,4 W dla kamery, jest ono wystarczające dla modeli kopułkowych lub tubowych z dużym podświetleniem IR. Kolejnym rozwiązaniem jest PoE+ w standardzie 802.3at z napięciem wyjściowym 50-57V, które posiada moc wyjściową 30 W i jest w stanie zasilić bardziej wymagające kamery takie jak obrotowe (PTZ), które wymagają więcej prądu dla grzałek oraz napędu umożliwiającego obracanie kamery w dowolnym kierunku.

Monitoring wizyjny IP - możliwości.

Wyższe modele kamer IP są wyposażone w algorytmy do inteligentnej analizy obrazu, które potrafią rozróżnić np. ruch drzew spowodowanych przez silny wiatr od ruchu poruszającego się człowieka lub uchwycić pozostawiony na dłuższy okres obiekt (np. na lotnisku) i wysłać automatyczne powiadomienie do aplikacji bądź osoby zarządzającej systemem monitoring IP.

Topowi producenci systemów CCTV na świecie to marki takie jak HIKVISION, DAHUA, AXIS, BOSCH, AVIGILON, którzy stale udoskonalają inteligentne możliwości kamer.

Kamery tych producentów potrafią między innymi:

  • zidentyfikować obiekt na nagraniu jako osoba lub pojazd
  • zliczać osoby lub czas pobytu
  • wykrywanie pozostawionego bagażu
  • rozpoznać podejrzanego zachowania oraz zgromadzenia
  • rozpoznać osoby wchodzące, wychodzące oraz przechodzące przez oznaczoną linię
  • wykryć liczbę osób w kolejce
  • przechwycić zdjęć twarzy
  • określić przybliżony wiek osoby, płeć, kolor ubrania, określić mimikę twarzy czy dodatkowe elementy garderoby np. plecak, kask lub maska
  • określić cechy np. zarost, okulary czy nakrycie głowy
  • wykrycie włamania
  • wykryć zmiany sceny
  • zidentyfikować sabotaż wideo
  • wykryć utratę ostrości
  • detekcję pojazdów
  • wykryć parkowania pojazdów
  • rozpoznać tablice rejestracyjne (LPR)
  • rozpoznać kolor i model pojazdu
  • śledzić pojazdy lub ludzi (kamery obrotowe PTZ)
  • termowizyjne ostrzeganie o pożarze
  • pomiar temperatury ludzkiego ciała lub obiektów

Ile Internetu pobiera kamera IP lub monitoring?

Kamera IP działa w lokalnej sieci internetowej, zatem działanie kamery nie zużywa transferu łącza internetowego ani go nie osłabia. Do działania takiego monitoringu Internet nie jest koniecznością, jeśli chcemy oglądać wizję z kamer tylko lokalnie. Jeśli nasze kamery lub rejestrator jest podłączony do Internetu i mamy skonfigurowaną chmurę lub przekierowania na publiczny adres IP to tylko podczas zdalnego oglądania lub odtwarzania nasze łącze internetowe jest wykorzystywane. Ilość wykorzystanych danych zależy od ilości kamer oraz ich jakości, a przede wszystkim, ile czasu będziemy zdalnie oglądać nasze kamery.

Co to jest sieć LAN i czy jest potrzebna przy monitoringu IP?

Jak wspomnieliśmy Internet nie jest potrzebny do działania monitoringu sieciowego, ale sieć LAN już tak.
Sieć LAN (ang. Local Area Network - „lokalna sieć komputerowa”) - sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze (blok, szkoła, laboratorium, biuro, firma). Sieć LAN może być wydzielona zarówno fizycznie, jak i logicznie w ramach innej sieci.

Monitoring IP potrzebuje sprawnie przygotowanej sieci LAN, aby umożliwić bezproblemową transmisję danych między kamerami i rejestratorem. W tym celu urządzenia sieciowe takie jak routery oraz switche muszą być wydajne oraz posiadać odpowiednią przepustowość.

W małym domu z kilkoma kamerami nie stanowi to wyzwania, ale kiedy na firmie system składa się ze 100 kamer lub więcej, podstawowe urządzania nie będą w stanie utrzymać sprawności systemu lub nawet uniemożliwią uruchomienie monitoringu. Dlatego monitoring IP to nie tylko dobór kamer i rejestratora, ale wiąże się też z potrzebą posiadania dużej wiedzy w dziedzinie sieci teletechnicznych.

Sieć teletechniczna - monitoring IP

Dobrze przygotowana sieć LAN pozwoli na bezproblemowe przesyłanie danych w systemie monitoringu, który warto zaznaczyć pracuje 24/7 i pozwoli na dostarczenie wizji do rejestratora. Każda usterka takiego systemu może zależnie od miejsca instalacji spowodować duże straty materialne, dlatego warto pod każdym względem monitoring sieciowy wykonywać jak najlepiej.

Zalety monitoringu IP?

  • Łatwa rozbudowa systemu - Jeśli chcemy rozbudować system nadzoru wizyjnego IP, wystarczy zamontować nową kamerę i skonfigurować ją z siecią.
  • Oszczędność przy tworzeniu instalacji – systemy IP można uruchamiać na znacznie mniejszej ilości przewodów w instalacji w stosunku do systemów analogowych, AHD, HD-TVI lub HD-CVI.
  • Efektywność - pojedyncza kamera IP może zastąpić pod względem jakości kilka kamer analogowych. System monitoringu będzie wymagał mniej sprzętu, a więc mniej serwisu i konserwacji.
  • Zasilanie PoE – kilkukrotnie większe odległości kamery od punktu zasilania niż w kamerach analogowych.
  • Łatwe i szybkie zarządzanie – System IP posiada znacznie większe możliwości funkcjonalne w porównaniu z standardowymi systemami analogowymi. Kamera IP jest w stanie zaoferować użytkownikom większe sposoby przeglądania i przetwarzania obrazu niż kamera analogowa. Operator może przejrzeć obraz i zarządzać kamerą, (np. skierować ją na odpowiedni obszar swojej posesji, z dowolnego miejsca) bez udziału rejestratora. Kamery IP zainstalowane na elewacji domu jednorodzinnego mogą być skutecznie zarządzane za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub oprogramowania, np. aplikacji na telefon, nawet wtedy, gdy właściciele są setki kilometrów od domu.
  • Wysoka rozdzielczość – kamery przesyłają obraz w rozdzielczości 2 MP, 4 MP, 8 MP, 12 MP, 16 MP, 26 MP, 40 MP lub nawet 61 MP.
  • Integracja – możliwość stosunkowo szybkiej integracji z istniejąca infrastrukturą siecią (LAN, WAN oraz WLAN)
  • Montaż w trudno dostępnych miejscach – dzięki wygodnemu zasilaniu poprzez PoE, nie musimy stosować zasilaczy czy okablowania zasilającego. Kamery IP często są wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach.
  • Najtańsza instalacja - transmisja zasilania i danych poprzez jeden przewód zmniejsza koszty okablowania i instalacji
  • Sztuczna inteligencja – kamery posiadają rozbudowane inteligentne funkcje monitorowania wybranych zdarzeń. Kamery potrafią się uczyć
  • Integracja z innymi systemami – integracja z systemami automatyki budynkowej oraz ze wszystkimi systemami zabezpieczeń jak np. kontroli dostępu, rejestracja czasu pracy.

Wady monitoringu IP

  • Wysokie koszty – systemy kamer IP oferują zdecydowanie większą funkcjonalność od ich odpowiedników analogowych, co ma przełożenie w cenie wdrożenia systemu.
  • Możliwe opóźnienia w transmisji obrazu – w przeciwieństwie od systemów analogowych, w monitoringu sieciowych materiał wideo wysyłany jest w tzw. pakietach danych, przez co obraz nigdy nie będzie odtwarzany na żywo, a będzie miał np. 1 sekundowe opóźnienie. Urządzenia sieciowe odgrywają istotną role.
  • Mniejsza kompatybilność - każdy producent kamer IP posiada własny protokół transmisyjny, dlatego zalecane jest tworzenie systemu monitoringu w obrębie urządzeń jednego dostawcy. Połączenie urządzeń różnych producentów może skutkować ograniczeniem pełnej współpracy kamer IP, powodując ograniczenia funkcjonalności w szczególności funkcji inteligentnych, nawet mimo otwartemu standardowi ONVIF, który obsługują wszystkie urządzanie CCTV.
  • Wysoka sprawność cieci LAN – urządzenia sieciowe muszą
  • Skomplikowana konfiguracja i montaż - system kamer IP wymaga od firmy instalacyjnej szerokiej wiedzy z zakresu sieci komputerowych.

Monitoring IP dla kogo?

Monitoring IP jest doskonałym wyborem wszędzie tam, gdzie od systemu wizyjnego, wymaga się rejestrowania bardzo szczegółowego obrazu. System monitoringu wykorzystujący kamery IP najczęściej spotykamy w przestrzeniach komercyjnych i przemysłowych, chodź również systemy te zyskują swoich zwolenników w domowych systemach nadzoru. Zaawansowana technologia, łatwość użycia oraz wiele przydatnych funkcji sprawia, że monitoring IP staje się coraz popularniejszy.

System monitoringu nie wymaga instalacji dużej ilości, nieporęcznego sprzętu. Kamery IP mogą być bardzo małe, nie wymagają instalacji rejestratora czy okablowania, gdyż mogą pracować poprzez Wi-Fi. Świetne nadają się do monitorowania prywatnych biur, sklepów detalicznych czy nawet pełnić funkcję niani wewnątrz pluszowego misia.

Przy zakupie kamer IP należy zwrócić uwagą na takie czynniki jak: zakres monitorowanego obszaru, miejsce montażu (wewnątrz, na zewnątrz), sieć internetowa potrzebna do obsługi systemu, sposób i potrzebne miejsce na przechowywanie materiału filmowego oraz na standardy zabezpieczenia danych.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej na temat monitoringu IP? – zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą.

Monitoring analogowy, AHD, HD-TVI i HD-CVI – jak działa, z czego się składa – wady i zalety systemu

Monitoring analogowy działa w oparciu o dobrze znaną technologie analogową. W dużym uproszczeniu jest to zespół urządzeń, które wytwarzają lub pośredniczą w przesyłaniu sygnału analogowego pozwalającego na zapis analogowy oddając częstotliwość i natężenie w postaci obrazu, dźwięku czy tekstu.

Obecnie nowoczesny monitoring analogowy nie jest tak naprawdę analogowy – jest to utarta nazwa systemu. Często jedynym w pełni analogowym elementem wchodzącym w jego skład, jest przewód koncentryczny z zespolonym przewodem zasilającym.

Monitoring Analogowy

Jak działa monitoring analogowy AHD, HD-TVI i HD-CVI?

Wiązki światła zbierane przez obiektyw kamery monitoringu trafiają na matrycę światłoczułą CCD, gdzie są odbierane i przetwarzane na impulsy elektryczne, które są przetwarzane na dwuwymiarowy sygnał ciągły, który jest podawany na wyjściu wideo. Następnie obraz w postaci sygnału analogowego opuszcza kamerę i poprzez przewód koncentryczny lub UTP jest przesyłany do rejestratora.

Nowoczesne rejestratory najczęściej wyposażone są w przetworniki sygnału analogowego na sygnał cyfrowy i obsługują wszystkie dostępne technologie na rynku. Rejestratory umożliwiają podgląd oraz odtwarzanie zapisanego materiału wideo na przystosowanych do pracy ciągłej dyskach SATA 3,5”.
Transmisja obrazu może sięgać nawet 500m, lecz trzeba pamiętać, że kamery trzeba zasilić prądem stałym o wartości 12V co skutkuje potrzebą prowadzenia dodatkowego okablowania prądowego w przypadku kabla koncentrycznego, lecz przy skrętce można użyć niewykorzystanych żył.

Planując monitoring w technologii analogowej trzeba wziąć pod uwagę spadki napięcia przy tak małym prądzie 12V DC, które przy zasilaniu centralnym znacząco ogranicza duże odległości kamery od rejestratora. Alternatywą jest zasilanie z różnych miejsc bliżej kamery co nie zawsze jest możliwe lub bardzo kosztowne no i z pewnością bardziej awaryjne.

Czym jest system analogowy CVBS?

CVBS (Composite Video Baseband Signal) – jest analogowym sygnałem transmisji wideo. Composite Video jest przesyłany zwykle w takich standardowych formatach jak PAL, NTSC i SECAM. Kamery CVBS cechuje niska rozdzielczość, która wynosi CIF 360x288px, HD1 704x288px, D1 704x576px i 960H lub WD1 960x576px.
Na rejestratorach oraz kamerach widnieje właśnie tryb pracy CVBS, co oznacza prace w trybie analogowym oferującym obecnie najniższe możliwe jakości obrazu.

Kamery analogowe – zalety

  • Prostszy w montażu i tańszy - od ich cyfrowych odpowiedników, łączymy każdą kamerę z rejestratorem, czyli nie mamy żadnych urządzeń pomiędzy kamerą, a rejestratorem.
  • Stabilna transmisja bez opóźnień – podgląd na żywo jest realizowany w czasie rzeczywistym, bez opóźnień
  • Duża odległość transmisji sygnału – przy wykorzystaniu kabla koncentrycznego maksymalna odległość między kamerą, a rejestratorem dochodzi nawet od 0,5km
  • Kompatybilność - zdecydowana większość urządzeń systemu obsługuje wszystkie standardy (Analog, AHD, HD-TVI, HD-CVI). dzięki czemu możliwe jest swobodne łączenie kamer i rejestratorów różnych producentów.
  • Ujednolicony system - Sercem całego systemu jest rejestrator i to on zarządza wszystkimi kamerami, odpowiada za inteligentne wykrywanie zdarzeń oraz alarmuje i generuje powiadomienia.
  • Niezależność od sieci internetowej - Kamery analogowe mogą rejestrować zdarzenia niezależnie od dostępu sieci internetowej ze względu na bezpośrednie połączenie przewodem sygnałowym kamery z rejestratorem.
  • Wady kamer analogowych
  • Wymagają doprowadzenia przewodu do każdego urządzenia, co ze względu na ograniczenia montażowe w budynku nie zawsze jest możliwe.
  • Trudność w konfiguracji kamer – występujące w kamerach analogowych menu OSD wymaga w wiedzy specjalistycznej technicznej by prawidłowo skonfigurować cały system
  • Mniej możliwości regulacji obrazu – kamery analogowe posiadają mniej funkcji konfiguracji obrazu w stosunku do kamer cyfrowych IP
  • Ograniczenia integracji – systemy analogowe posiadają ograniczone możliwości integracji z innymi systemami zabezpieczeń, jak np. system kontroli dostępu czy z systemem alarmowym.
  • Brak możliwości pracy autonomicznej - kamery analogowe nie mają możliwości pracy autonomicznej, wymagają połączenia z rejestratorem.
  • Niska rozdzielczość obrazu - Tradycyjne systemy analogowe operujące w standardzie PAL umożliwiają nagrywanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości WD1 - 960H (960x576).
  • Duża awaryjność – analogowa transmisja wideo po przewodzie niesie za sobą ryzyko zakłócenia sygnału oraz licznych awarii z tym związanych.
  • Małe bezpieczeństwo – duża podatność na przejęcie wizji, ponieważ obraz nie jest szyfrowany w żaden sposób, wystarczy podpiąć się w przewód od kamery i uzyskujemy obraz. Przy odrobinie wiedzy można łatwo manipulować obrazem widzianym po stronie monitora.

Jednakże nowoczesne systemy (AHD, HD-TVI, HD-CVI). wykorzystujące infrastrukturę tradycyjnych systemów analogowych, mogą generować obraz zadawalającej jakości oferując rozdzielczość 8MP, czyli 4K o czym piszemy w dalszej części tego artykułu.

Monitoring analogowy dla kogo?

Tradycyjne systemy analogowe polecane są Klientom, którzy nie potrzebują wysokiej jakości, a jedynie poglądowy obraz z kamer. Jest to doskonałe rozwiązanie również dla tych, którzy szukają, nie drogiego - ekonomicznego rozwiązania. W wielu firmach standardowe systemy analogowe nadal funkcjonują. Są regularnie rozbudowywane i unowocześniane, a ich użytkownicy często zgłaszają nam potrzebę dostosowania istniejącej instalacji monitoringu do potrzeb nowego standardu.

Monitoring hybrydowy co to jest? Monitoring CVBS, AHD, HD-TVI czy HD-CVI? przegląd nowoczesnych technologii.

Systemy monitoringu hybrydowego to nowoczesne rozwiązania, umożliwiające przesyłanie i zarządzanie dwoma typami sygnału wizyjnego – sygnału analogowego i cyfrowego IP w jednym rejestratorze. Sygnał z kamer cyfrowych i analogowych podłączony jest do rejestratora hybrydowego zdolnego do ich przetwarzania. Monitoring hybrydowy oparty jest na rozwiązaniach systemu analogowego uzupełnionego o kamery IP, które mogą być zamontowane na bardzo dużych odległościach np. w filii firmy oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od jej głównej siedziby.

System hybrydowy opracowano głównie z myślą o połączeniu technologii analogowej i cyfrowej IP w jednym systemie. Między poszczególnymi standardami telewizji CVBS, HD-CVI, HD-TVI i AHD występują małe różnice, ale do technologii cyfrowej IP są już spore. Do połączenia wszystkich typów kamer potrzebny jest rejestrator obsługujący 5 technologii w 1 urządzeniu.

Monitoring 5w1 został stworzony na potrzeby rynku, gdy pojawiły się systemy IP, a opcja uruchomienia obu technologii spowodowała, że część kamer na obiekcie została w starej technologii, a nowo montowane kamery były już IP. Monitoring 5w1 umożliwił elastyczność pod względem kosztów czy też potrzeb.

Monitoring AHD (Analog High Definition / Analog HD)

Jak działa monitoring AHD?

Nazwa sytemu monitoringu AHD (Analog High Definition) nie wzięła się z przypadku. System ten pozwala transmitować obraz o rozdzielczości 5MP / 4MP / 3MP / 1080p / 720p za pomocą kabla koncentrycznego RG59 na duże odległości – nawet 500m. System ten wykorzystuje te same złącza co system analogowy: przewód koncentryczny lub skrętkę UTP oraz transformatory BNC.

W przypadku technologii AHD kamery mogą działać jako normalne kamery analogowe, które możemy podłączyć do zwykłego, analogowego rejestratora DVR. Lecz jeśli chcemy korzystać z zalet technologii AHD, konieczny będzie zakup i konfiguracja dedykowanego rejestratora CVR obsługującego tą technologie. Obecne rejestratory monitoringu AHD, mają możliwość obsługi kamer w 5 trybach: AHD / CVI / TVI / CVBS i IP.

Zalety monitoringu AHD:

  • Wysoka rozdzielczość obrazu - kilkukrotnie wyższa od rozdzielczości zwykłych kamer analogowych sięgająca nawet do 5MP.
  • Stabilność i niezawodność transmisji obrazu - transmisja obrazu z kamer monitoringu odbywa się bez opóźnień, w czasie rzeczywistym.
  • Kompatybilność z istniejącym systemem monitoringu analogowego - Kamery monitoringu AHD pracują w trybie AHD lub analogowym, o którym decyduje użytkownik. Nie ma potrzeby wymiany rejestratora analogowego ani przewodów koncentrycznych co pozwala na rozbudowanie istniejącej instalacji systemu monitoringu analogowego, bez konieczności jego całkowitej wymiany.
  • Automatyczne wykrywanie rodzaju kamery – Rejestratory AHD automatycznie wykrywają rodzaj kamery natychmiastowo dostosowując sygnał wejściowy.
  • Zdalne sterowanie poprzez sieć – System monitoringu AHD pozwala na zdalne sterowanie pracą rejestratora poprzez siec internetową za pomocą telefonu, tabletu czy przeglądarki internatowej.
  • Korzystny ekonomicznie - porównując do monitoringu IP sieciowego, jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, zachowując przy tym efektywny sygnał, sięgający kilkuset metrów.

Wady monitoringu AHD

Wymagają doprowadzenia przewodu do każdego urządzenia, co ze względu na ograniczenia montażowe w budynku nie zawsze jest możliwe.

Brak możliwości pracy automatycznej - kamery AHD nie mają możliwości pracy autonomicznej, wymagają połączenia z rejestratorem.

Konieczność wymiany rejestratora – by system działał prawidłowo, musimy zainstalować rejestrator obsługujący tą technologie.

Monitoring AHD dla kogo?

Monitoring AHD to doskonały system, zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy infrastrukturą analogową. Decydując się na montaż monitoringu AHD możemy wykorzystać obecne przewody, bez potrzeby prowadzenia nowego okablowania czy konfiguracji protokołów sieciowych (monitoring IP). Takie podejście pozwoli nam na znaczącą redukcję kosztów całej instalacji monitoringu przy zagwarantowaniu niezawodnego działania, charakterystycznego dla monitoringu analogowego.

Monitoring HD-CVI (High Definition Composite Video Interface)

Podobnie jak w przypadku monitoringu AHD technologia ta, umożliwia transmisję nieskompresowanych sygnałów cyfrowych o wysokiej rozdzielczości, wykorzystując te same przewody koncentryczne co monitoring analogowy. Monitoring HD-CVI jest zbliżonym rozwiązaniem co technologia AHD, lecz dotychczas kamery w tej technologii wymagały podłączenia do dedykowanego rejestratora CVR. Jednakże rozwiano i ten problem, najnowsze kamery megapikselowe HD-CVI, mają możliwość przełączenia w tryb CVBS przez co można je podłączyć do standardowych rejestratorów DVR. Monitoring HD-CVI jest znacznie mniej kosztowny niż kamery HD IP.

Montaż kamer monitoringu HD-CVI w okolicach trójmiasta
Montaż kamer monitoringu CCTV HD-CVI

Jak działa monitoring HD-CVI?

Monitoring HD-CVI pracuje na przewodzie koncentrycznym, a system opiera się o strukturę gwiazdy. Jednostka centralna umożliwia sprawne zarządzanie kamerami oraz jest odpowiedzialna za rejestrowanie sygnału. System HD-CVI wykorzystuje transmisję danych TX - RX dzięki czemu jest możliwość przesyłania jednym przewodem sygnałów audio oraz wideo w komunikacji dwukierunkowej.
System ten pozwala na sterowanie kamerami oraz innymi systemami bezpieczeństwa np. włączeniem sygnału alarmowego. Monitoring HD-CVI wymaga zastosowania bardzo dobrej jakości, dedykowanych kabli koncentrycznych pozwalających na stabilną transmisję obrazu, w maksymalnej rozdzielczości 8 MP.

Zalety monitoringu HD-CVI:

  • Stosunkowo łatwy montaż – W porównaniu do urządzeń IP instalacja systemu jest znacznie łatwiejsza
  • Niezawodna, stabilna i nieopóźniona transmisja sygnału odporna na zakłócenia elektromagnetyczne - Podczas transmisji sygnału pojawia się bardzo niewiele zakłóceń, nie ma też konieczności stosowania dodatkowych urządzeń retransmisyjnych. Technologia ta nie korzysta z sygnału w postaci skompresowanej, a więc nie ma potrzeby późniejszej dekompresji, która spowalniałaby przekaz.
  • Stosunek jakości do ceny – wdrożenie systemu monitoringu HD-CVI charakteryzuje się relatywnie niskim kosztem w stosunku do jakości pracy dzięki czemu systemy te znajdują coraz szersze zastosowanie
  • Duży skuteczny zasięg transmisji - dochodzący nawet do 500 m (dla kabli RG59)
  • Dwukierunkowa transmisja danych - przy stosunkowo niskim poborze mocy
  • Wysoka rozdzielczość obrazu - rozdzielczość sięgająca nawet do 8Mpx
  • Kompatybilność z istniejącym systemem monitoringu analogowego – Najnowocześniejsze kamery monitoringu HC-CVI można podłączyć do rejestratora analogowego CVR
  • Zdalne sterowanie poprzez sieć – System monitoringu HD CVI pozwala na zdalne sterowanie pracą rejestratora poprzez siec internetową za pomocą telefonu, tabletu czy przeglądarki internatowej.

Wady monitoringu HD-CVI

  • Wymagają doprowadzenia przewodu do każdego urządzenia, co ze względu na ograniczenia montażowe w budynku nie zawsze jest możliwe.
  • Brak możliwości pracy automatycznej - kamery AHD nie mają możliwości pracy autonomicznej, wymagają połączenia z rejestratorem.

Monitoring HD-CVI dla kogo?

Kamery monitoringu HD-CVI to niezawodne urządzenia, umożliwiające realizację stosunkowo ekonomicznego monitoringu. Posiadają szerokie zastosowanie w systemach monitoringu domu, sklepu, firmy lub dużych przestrzeni otwartych.
System monitoringu HD-CVI to dobre rozwiązanie dla tych użytkowników, dla których duże znaczenie ma zminimalizowanie opóźnień w transmisji sygnału audio/video, ponieważ sygnał nie wymaga dekompresji sygnału.
Polecany dla tych, którzy planują wymienić istniejący, stary system analogowy na nowy, ponieważ może korzystać z tego samego okablowania. Dzięki czemu nie będzie konieczne prowadzenie znaczących prac remontowych, ograniczając przy tym koszty jak i pozwoli skrócić czas wymiany całego systemu.

Monitoring HD-SDI (High Definition Serial Digital Interface)

Technologia HD-SDI, to monitoring CCTV o wysokiej rozdzielczości. System ten jest realną alternatywą dla kamer Wi-Fi lub IP, których konfiguracja może być kosztowna i skomplikowana. Monitoring HD-SDI działa w oparciu o analogowe przewody koncentryczne, podobnie jak systemy analogowe. Niestety przewód ten musi być bardzo wysokiej jakości, aby cały system skutecznie pracował. Prawie zawsze oznacza to, że nie będziemy mogli od tak zamienić systemu analogowego na system monitoringu HD-SDI – będziemy zmuszeni do prowadzenia prac remontowych. Dla wielu jest to bariera nie do obejścia, więc system ten nie zyskał dużego uznania na rynku i nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem.

Jak działa monitoring HD-SDI?

Technologia HD-SDI opiera się na cyfrowej transmisji sygnału między nadajnikiem (kamera), a odbiornikiem (rejestrator), natomiast formaty HD-CVI i AHD opierają się na zmodyfikowanym sygnale analogowym. Skrót SDI - szeregowy interfejs cyfrowy to rodzaj kabla koncentrycznego, który zapewnia wysoką jakość transmisji danych.

Zalety monitoringu HD-SDI

  • Zapewnia rozdzielczość HD - w czasie rzeczywistym: Kamery SDI obsługują pełną rozdzielczość 1080p, czyli tę samą rozdzielczość high-def, którą widzimy w kinach. Przybliżanie materiału filmowego nadal umożliwia oglądanie obrazów z dużą ilością szczegółów, ponieważ dane wideo pozostają nieskompresowane podczas przesyłania ich z kamery do rejestratora.
  • Stosunkowo łatwy montaż – W porównaniu do urządzeń IP instalacja systemu jest znacznie prostsza
  • Stabilność i niezawodność transmisji obrazu - transmisja obrazu z kamer monitoringu odbywa się bez opóźnień, w czasie rzeczywistym.

Wady monitoringu HD-SDI

  • Brak kompatybilności - Format HD-SDI opiera się na cyfrowej transmisji sygnału między nadajnikiem a odbiornikiem natomiast formaty HD-CVI i AHD opierają się na zmodyfikowanym sygnale analogowym. Z tego powodu urządzenia nie są kompatybilne. System ten wymaga posiadania specjalnego rejestratora obsługującego technologię HD - SDI.
  • Ograniczone typy kamer - Kamery SDI są zazwyczaj dostępne w wersji tubowej lub kopułkowej,
  • Ograniczona transmisja sygnału - System monitoringu HD-SDI umożliwia transmisję obrazu tylko do 100 m.
  • Wymaga specjalnego przewodu koncentrycznego - wykorzystuje większą szerokość pasma, dlatego konieczne będzie sparowanie kamer z kablami koncentrycznymi o doskonałych możliwościach transmisji sygnału.

Monitoring HD- SDI dla kogo?

Technologia HD - SDI nadaje się do szerokiego zastosowania w monitoringu domu, firmy. Polecany dla tych, którzy w swojej infrastrukturze posiadają wysokiej jakości kable koncentryczne lub planują instalacje zupełnie nowej instalacji. Tańszy i prostszy w montażu niż konkurencyjne systemy IP. Jako doświadczony instalatorzy systemów CCTV uważamy, że są zdecydowanie lepsze rozwiązania na rynku do monitorowania domu lub firmy.

Jaki system wybrać? O czym należy pamiętać, decydując się na montaż kamer IP, cyfrowych lub analogowych?

Mamy bardzo dużą ilość technologii monitoringu wizyjnego, rodzajów kamer, rejestratorów i innych urządzeń do wyboru. Do tego dochodzą ograniczenia montażowe, stan i rodzaj posiadanej infrastruktury, kwestie ekonomiczne czy potrzeby funkcjonalne. Dlatego by najkorzystniej dobrać sprzęt monitorujący do indywidualnych preferencji najlepiej zasięgnąć porady wykwalifikowanej firmy montażowej.

Specjaliści od monitoringu właściwie dobiorą, zaprojektują, zainstalują, skonfigurują system oraz zagwarantują serwis po sprzedażowy. W przypadku instalacji w mniejszych obiektach, takich jak domy jednorodzinne czy małe sklepy, monitoring CCTV AHD może okazać się najlepszym rozwiązaniem ze względu na relatywnie niski koszt instalacji oraz szereg przydatnych funkcjonalności.
Systemy IP polecamy natomiast do miejsc, które wymagają dużych jakości obrazu pozbawionych zakłóceń i zakładają rozbudowę swojej struktury (np. placówki handlowe, biurowce, magazyny, hotele, lotniska), co będzie również wymagało konsekwentnego rozszerzania systemu monitoringu o dodatkowe elementy oraz integracji z innymi systemami zarządzania budynkiem.

Montaż kamer do monitoringu najlepiej zaplanować już na etapie tworzenia projektu budynku. Kamery do monitoringu, jeśli mają działać skutecznie, wymagają zastosowania odpowiedniego okablowania lub też użycia odpowiednich urządzeń sieciowych, a także zapewnienia odpowiedniego zakresu widoczności. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu, odnoszącym się do montażu kamer do monitoringu w systemie Smart Home.

Po więcej informacji, zapraszamy do kontaktu z ekspertami z DNMAX.

Źródła:

https://www.hikvision.com/pl/

https://www.dahuasecurity.com/

https://www.axis.com/

https://www.avigilon.com/

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow