Alarm domowy – jaki alarm do domu wybrać?

Jaki alarm domowy do domu jednorodzinnego wybrać? Nad tym problemem warto się zastanowić już na etapie planowania budowy nieruchomości. Jeśli natomiast podjąłeś decyzję o zamontowaniu instalacji alarmowej w domu, który już zamieszkujesz, to nic straconego - istnieją bowiem rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego klienta.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Dom to miejsce kojarzące się ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Przeważnie znajdują się w nim wszystkie dobra osobiste, cenne narzędzia czy rodzinne pamiątki. Do wszelkiego rodzaju prób wtargnięć na teren posesji celem kradzieży dochodzi najczęściej (choć nie zawsze) pod nieobecność domowników. Istnieje wiele sposobów na to, by skutecznie odstraszyć i zniechęcić złodziei.

Najprostszym i najmniej inwazyjnym działaniem, jakie można podjąć, aby utrudnić dostanie się osób niepowołanych do środka domu jest zastosowanie zamków i drzwi antywłamaniowych, jednak nie daje to pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Najczęściej bowiem złodzieje dostają się do domu przez wybite szyby okien.

Skutecznym ,,odstraszaczem” potencjalnych złodziei są systemy monitoringu. Widok kamer na posesji w większości przypadków sprawia, że nieproszeni goście rozmyślają się i nie kontynuują planu kradzieży np. auta czy włamania się do domu.

Alarmy domowe - co to jest


Alarmy domowe zwane także Systemami Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) cieszą się najwyższą skutecznością w ochronie przed wtargnięciem na teren posesji czy kradzieżą mienia. System alarmowy to zespół urządzeń, których zadaniem jest sygnalizowanie wtargnięcia lub próby wdarcia się na teren prywatny osoby niepowołanej. Sygnał o potencjalnym niebezpieczeństwie wystąpić może w miejscu zagrożenia (uruchomienie alarmu na terenie posesji) lub poprzez wysłanie informacji o alarmie z powiadomieniem na telefon.

Każdy system alarmowy składa się z następujących elementów:

system alarmowy do domu w Gdańsku
Przewodowy system alarmowy - zestaw
  • centrala alarmowa - do niej podłączone są pozostałe elementy systemu; odbiera sygnały z czujek; dzięki niej można sprawdzić, czy alarm jest uzbrojony; to ona uruchamia alarm; informuje o usterkach; umożliwia weryfikację daty i godziny uruchomienia i wyłączenia alarmu; umożliwia informację, z której czujki pochodzi alarm
  • czujniki ruchu - umożliwiają wykrycie ruchu w miejscach, w których zostały zainstalowane; popularne są także czujki wybicia szyby, czujki gazu czy zalania,
  • czujki ochrony obwodowej – kontaktrony okienne, bramowe lub drzwiowe lub bariery podczerwieni dla ochrony posesji
  • manipulator - zwany także klawiaturą sterującą; umożliwia sprawowanie kontroli nad centralą alarmową;
  • sygnalizatory - generują dźwięk mający sygnalizować potencjalne zagrożenie;
  • moduł komunikacyjny - powiadamia odpowiednie osoby o potencjalnym zdarzeniu poprzez internet stacjonarny oraz telefonie komórkową przez sieć GSM lub LTE.

Przewodowe czy bezprzewodowe systemy alarmowe do domu?

Przewodowe instalacje alarmowe do domu jednorodzinnego cieszą się niezawodnością i satysfakcją użytkowników z racji gwarancji stabilności i szybkości sygnału bez powstawania zakłóceń oraz z racji spójności działania całego systemu. Zasilane są energią elektryczną, dzięki czemu nie wymagają częstej konserwacji i wymiany akumulatorów. Co prawda, alarmy domowe przewodowe muszą być być wyposażone w akumulator na wypadek ewentualnej awarii prądu, ale tylko w miejscu, gdzie znajduje się centrala, a tam zasilamy ją także prądem 230V.

Zdarza się, że na etapie planowania budowy domu jego zabezpieczenie nie jest najistotniejszą kwestią do rozważenia i często tego typu decyzje są odkładane ,,na później”. Jednak prędzej czy później, większość osób decyduje się na montaż kamer czy alarmu do domu, dlatego już na etapie planowania budowy warto pomyśleć o przygotowaniu okablowania pod późniejszą instalację alarmową. Nie wiąże się to z wielkim nakładem kosztów, a pozwoli uniknąć dodatkowych wydatków oraz inwazyjnych działań związanych z poprowadzeniem okablowania w przyszłości. Więcej informacji na temat jak przygotować instalacje elektryczną w momencie budowy domu możecie przeczytać w tym artykule.

Alarmy domowe bezprzewodowe co prawda niosą ze sobą oszczędność w kosztach przy instalacji z racji braku konieczności ingerencji w strukturę domu, jednak same urządzenia są znacznie droższe i rozwiązanie to jest bardziej zawodne niż tradycyjne alarmy domowe przewodowe.

Elementy systemu alarmu domowego bezprzewodowego komunikują się ze sobą drogą radiową, którą łatwo zakłócić, co może mieć wpływ na obniżenie jakości działania systemu. Dodatkowo, bezprzewodowe alarmy do domu zasilane są przez baterie i akumulatory, co niesie za sobą dodatkowe utrudnienia oraz koszty wynikające z konieczności prowadzenia regularnej konserwacji całej instalacji alarmowej.

Podsumowując, systemy alarmowe przewodowe charakteryzują się mniejszą awaryjnością, nie wymagają częstej wymiany akumulatorów, gwarantują stabilny sygnał i wykazują znacznie większą szybkość działania. Również koszt urządzeń jest znacznie niższy niż w przypadku instalacji bezprzewodowych. Bezprzewodowe systemy alarmowe sprawdzą się w sytuacji, gdy z jakiś powodów nie ma możliwości poprowadzenia okablowania.

Alarmy do domu jednorodzinnego - dlaczego warto?


Domowe systemy alarmowe umożliwiają przede wszystkim wykrycie próby otwarcia drzwi i okien, sygnalizowanie ruchu po obszarze objętym ochroną oraz ataku na miejsca szczególnie zagrożone.

Systemy alarmowe do domu są skuteczne nie tylko w przypadku kradzieży, ale także w przypadku np. zalania czy zatrucia czadem.

Według statystyk prowadzonych na terenie Trójmiasta wynika, że systemy alarmowe w Gdańsku, Gdyni i Sopocie skutecznie obniżyły próby wtargnięć i kradzieży w domach jednorodzinnych, gdzie zastosowano dodatkowe zabezpieczenia w postaci alarmów domowych. O skali przestępczości polegającej na kradzieżach bądź włamaniach w Gdańsku możecie przeczytać tutaj.

Alarmy domowe Gdańsk, Gdynia i Sopot


Zachęcamy do kontaktu z nami jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze systemu zabezpieczeń do Twojego domu. Oferujemy fachowe doradztwo, jakość usług na najwyższym poziomie oraz sprawdzone, nowoczesne rozwiązania.

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow