Elektroniczne systemy kontroli dostępu w firmach

Nowoczesne przedsiębiorstwo wymaga kompleksowego nadzoru nad każdym elementem jego funkcjonowania. Istotna jest kontrola jakości produkcji, efektywności pracowników, system identyfikacji osób uprawnionych do konkretnych przestrzeni czy zabezpieczenie mienia firmowego przed kradzieżą czy wandalizmem. Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad funkcjonowaniem Twojego przedsiębiorstwa, powinieneś wdrożyć elektroniczne systemy kontroli dostępu. Co to oznacza?

Pamiętaj, że odpowiednie zarządzanie kadrą, maszynami i przestrzeniami firmowymi to element rozwoju firmy. Minimalizowanie ryzyka kradzieży, wandalizmu, zwiększanie efektywności kadry pracowniczej i dbałość o BHP na pewno szybko się opłaci i umożliwi uniknięcie trudnych, kosztownych sytuacji.

Elektroniczne systemy kontroli dostępu, czyli co?

Czym są systemy kontroli dostępu w przedsiębiorstwach? To zaawansowane, elektroniczne mechanizmy nadzoru funkcjonowania firmy. Umożliwiają m.in. sprawdzenie temperatury ciała członka załogi lub jego identyfikację przy pomocy analizy twarzy albo linii papilarnych, w celu zabezpieczenia określonych przestrzeni firmowych przed dostępem osób nieuprawnionych.

Elektroniczne systemy kontroli dostępów ułatwiają nadzorowanie kadry pracowników, działania maszyn, a także umożliwiają sprawdzenie bezpieczeństwa w całym budynku (lub otwartym obszarze) przedsiębiorstwa. Są nieodzownym elementem prowadzenia odpowiedzialnej i rozsądnej polityki rozwoju każdej firmy.

Jakie są najpopularniejsze elektroniczne systemy kontroli?

Przedsiębiorstwa mogą korzystać z różnych elektronicznych systemów kontroli pracowników, maszyn czy całej przestrzeni firmowej. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania, które aktualnie stosuje się na rynku?

 • Bramki bezpieczeństwa – elementy obrotowe, z kamerami skanującymi lub bramki analizujące obecność metali umożliwiają ochronę przestrzeni firmowej lub poprawę organizacji pracy.
 • Kontrolery linii papilarnych – to narzędzie do zabezpieczania maszyn firmowych, komputerów, ochrony dokumentów lub określonych pomieszczeń przed nieuprawnionym użyciem albo wejściem. Polega na skanowaniu linii papilarnych jednego palca, uruchamiając (przy zgodności) zdefiniowane procesy w firmie.
 • Terminale kart – karty dostępu posiadają specjalne chipy umożliwiające wywołanie określonych zdarzeń. Mogą być zabezpieczeniem maszyn czy określonych przestrzeni a także są skuteczną alternatywą dla kluczy. Każdy pracownik dysponujący taką kartą jest w stanie np. wejść do biura lub uruchomić kasę fiskalną.
 • Systemy rozpoznawania twarzy – urządzenia te wyposażone są w kamery analityczne. Skanują twarz pracowników w celu udostępnienia określonych w firmie miejsc. Warto stosować je np. do zabezpieczenia danych klientów czy poufnych umów.
 • Czytniki systemowe – to m.in. mobilne czytniki czasu pracy, system zbierania informacji o efektywności pracowników lub czytniki zabezpieczające dostęp do firmowych komputerów.
 • System RFID – systemy identyfikacji urządzeń za pomocą fal radiowych. Mogą służyć do przesyłania danych (m.in. informacji na telefony), ochrony danych lub do wywoływania określonych czynności.
 • Systemy alarmowe – mogą to być m.in. elementy ostrzegania dźwiękowego lub wizualnego, systemy antypożarowe i podobne. Ułatwiają przeprowadzenie ewakuacji oraz eliminację ewentualnego źródła ognia.
 • Domofony i wideodomofony – elementy te ułatwiają komunikację w firmie i pozwalają zabezpieczyć ją przed niepowołanymi osobami.
 • Automatyczne zamki elektryczne – to skuteczne zabezpieczeniem szaf, pomieszczeń, kondygnacji lub całych budynków i zwiększenie wygody z korzystania z przestrzeni firmowej.
 • Systemy analizy temperatury – szczególnie popularne w czasie pandemii. Ułatwiają kontrolę temperatury ciała pracowników tak, aby uniemożliwić dostęp osobom chorym.

Powyższe systemy można ze sobą łączyć tworząc zaawansowane mechanizmy ochrony osób i mienia w firmie. Nie jest konieczna też instalacja każdego z wyżej wskazanych elementów, aby uzyskać pożądany efekt. Założenie systemów powinno być skonsultowane z doświadczonymi ekspertami.

Funkcje i zalety elektronicznych systemów kontroli dostępu w firmach

Elektroniczne systemy kontroli dostępu w firmie spełniają wiele ról i przekładają się na wymierne korzyści. O czym warto pamiętać, myśląc o instalacji nowoczesnych mechanizmów?

 • Organizacja pracy w przedsiębiorstwie – systemy umożliwiają wytyczenie szlaków komunikacyjnych czy stref pracowniczych dla kadry.
 • Zabezpieczenia mienia firmowego – to ochrona mienia przed osobami z zewnątrz, ale też zabezpieczenie obszarów wrażliwych przed pracownikami, którzy nie mają odpowiednich uprawnień.
 • Ochrona danych osobowych – systemy pozwalają chronić dane klientów w wersji cyfrowej (poprzez skuteczne zabezpieczenie komputerów) oraz
 • Wspieranie działań BHP – system analizy temperatury ciała pracownika sprawia, że chora osoba nie wejdzie na teren firmy. To ochrona kadry przed ewentualnymi schorzeniami i poprawa dostosowania przedsiębiorstwa do BHP.
 • Kontrola efektywności pracowników – elektroniczne systemy kontroli dostępu w firmach ułatwiają sprawdzenie jak długo pracuje kadra pracownicza i jakie są w tym czasie efekty jej pracy.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy – przedsiębiorca nie musi dorabiać pracownikom kluczy, czy zatrudniać ochroniarza na każdą strefę. Z kolei w przypadku zgubienia karty do firmy nie będzie konieczna wymiana zamków. Wystarczy dezaktywacja zgubionej wejściówki.

Poza tym urządzenia systemowe poprawiają również zakres kontroli nad maszynami produkcji lub urządzeniami niezbędnymi w działalności firmy, ułatwiają wytyczanie ciągów komunikacji w obiektach pożytku publicznego czy umożliwiają poprawę systemu komunikacji między pracownikami w różnych przedsiębiorstwach.

Zakładanie systemów kontroli dostępu w kilku krokach – najważniejsze informacje

Proces założenia systemów kontroli dostępu powinien rozpocząć się od doradztwa i analizy potrzeb. Przedsiębiorstwo musi uwzględnić na tym etapie plany rozwoju (w tym m.in. zwiększenie produkcji, poszerzanie kadry pracowników, rozwój działalności na kolejne sektory czy rynki). Istotny jest m.in. plan stawiania nowych hal czy budynków lub zmiany organizacji przestrzeni firmowej. Warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistami. To oni podpowiedzą nam, jakie system elektronicznej kontroli warto wdrożyć, a które (przy naszej charakterystyce działalności) będą po prostu zbędne.

Następny etap to projektowanie i montaż określonych systemów. Projekt powinien zawierać dane dotyczące charakteru zadań wykonywanych przez system, liczby i rodzaju montowanych urządzeń, a także kwestię ich zasilania i obszaru montażu. Instalacja opiera się na montażu odpowiednich urządzeń w wytyczonych miejscach (najlepiej wysokiej jakości, aby zapewniały skuteczną pracę) i konfiguracji ich pod potrzeby przedsiębiorstwa. Istotne w tym zakresie jest m.in. uwzględnienie liczebności osób zatrudnionych czy charakterystyki pracy firmy (m.in. systemu zmianowego i liczby zamkniętych i ogólnodostępnych przestrzeni).

Ostatni etap to tzw. wdrożenie. Chodzi tu m.in. o przeszkolenie kadry pracowniczej z obsługi nowoczesnych systemów, testy rozwiązania i uwzględnienie ewentualnych poprawek do pracy systemu. Po wszystkim konieczne będzie już wyłącznie regularne serwisowanie systemów i dokonywanie tzw. aktualizacji oprogramowania (jeżeli będzie to niezbędne do prawidłowej pracy mechanizmu kontroli).

Kiedy założenie elektronicznego systemu kontroli jest zalecane?

Elektroniczne systemy kontroli zalecane są w każdego rodzaju firmach usługowo-produkcyjnych. Różni się wyłącznie obszar ich funkcjonowania. W małych przedsiębiorstwach wdrażanie rozbudowanego systemu kontroli pracowników czy obszarów dla osób uprawnionych nie ma sensu, ale już urządzenia chroniące przestrzeń firmową przed wejściem niepowołanych jest dobrym rozwiązaniem. Z nowoczesnych sprzętów kontrolnych korzystają fabryki, magazyny, biura, punkty sprzedaży detalicznej i hurtowej, przedsiębiorstwa usługowe czy przemysłowe.

Specjaliści z DNMAX kompleksowo zadbają o bezpieczeństwo Twojej firmy!

O skuteczne wdrożenie elektronicznych systemów kontroli w Twojej firmie z przyjemnością zadbają nasi fachowcy z DNMAX! Oferujemy bezpłatne i fachowe doradztwo wraz z wyceną, a także skuteczny montaż i obsługę nowoczesnych mechanizmów obserwacji i kontroli w przedsiębiorstwie.

Jako DNMAX, świadczymy usługi w Starogardzie Gdańskim, Gdańsku, Sopocie oraz innych pobliskich miejscowościach. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, że zatrudniamy najlepszych w branży!

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow