System RFID co to jest i jakie ma zastosowanie

Jeśli czytasz ten wpis, to z pewnością prowadzisz firmę i myślisz nad zwiększeniem efektywności jej pracy. Na pewno zadajesz sobie też pytanie zawarte w jego nagłówku: „Co to jest RFID i po co stosuje się ten system?”. Odpowiedź jest prosta. System RFID to technologia przesyłania danych za pomocą fal radiowych. Jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Systemy RFID wykorzystuje się m.in. w procesach przemysłowych, produkcji czy magazynowaniu. 

System RFID co to jest, z czego się składa i jak działa?

Technologia RFID to rozwiązanie zasilane elektronicznie, służące do identyfikacji radiowej. Jego forma jest bardzo prosta. Składa się z czterech części: czytnika z nadajnikiem, odbiornika, dekodera i anteny.

Czytnik linii papilarnych, jako element systemu RFID

Czytnik linii papilarnych i kart dostępu

   Czytnik linii papilarnych i kart dostępu

System RFID odczytuje dane, a następnie – przy pomocy fal radiowych wytwarzanych przez antenę i pola magnetycznego – przesyła je do drugiej anteny (lub z powrotem do tej samej), wyposażonej w układ elektroniczny, służący do ich odczytywania.  Dzięki takiemu sposobowi działania znaczniki pasywne, zawierające przesyłane informacje, nie muszą być wyposażone w zasilanie. Znajdują się bowiem w obrębie wspomnianego wyżej pola elektromagnetycznego i pobierają z niego energię. System RFID wykorzystuje ją do wytworzenia sygnału, który następnie jest wysyłany do czytnika. Tam informacje są dekodowane i czasem zapisywane. Na tym właśnie polega cała, niezwykle prosta filozofia technologii RFID.

W zależności od rodzaju znacznika oraz chipu, który się w nim umieszcza, możliwe jest odczytywanie danych z różnych odległości. Wahają się one pomiędzy wartościami od kilku centymetrów do kilkunastu metrów.

 

Tagi RFID

Ważnymi elementami, w jakie wyposażony jest każdy system RFID, są tagi. Dzielą się one na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są tagi aktywne, odpowiadające za transmitowanie sygnału. Są one zasilane dzięki baterii i dają możliwość odczytywania danych z większej odległości. Jednocześnie ich wykorzystanie pociąga za sobą konieczność poniesienia wyższych kosztów. Wiąże się to z ceną baterii oraz nadajników.

Innym rodzajem tagów są tzw. tagi pasywne. Nie wymagają one zasilania baterią (pobierają energię z pola elektromagnetycznego), dzięki czemu są tańsze. Niemniej jednak ich wadą jest mniejszy zasięg odczytu.

Budowa znaczników w systemie RFID

Tagi zbudowane są z:

  • systemu scalonego, służącego do przechowywania danych,
  • cewki antenowej, odpowiadającej za przesyłanie informacji.

Ilość pamięci uzależniona jest od standardu, jaki spełniają znaczniki. Niemniej jednak zazwyczaj wynosi ona 96 bitów (standard Class 1 Generation 2). Oznacza to, że na znaczniku mogą się zmieścić 24 znaki szesnastkowe, obejmujące cyfry od 0 do 9 i litery A-F, symbolizujące liczby od 10 do 15.

Jakie zalety ma system RFID?

Aby dokonać wyboru, nie wystarczy wiedzieć, co to jest RFID. Trzeba też znać jego zalety. W przypadku firm jedną z nich jest możliwość usprawnienia pracy. Dzięki takim systemom wiele czynności może zostać zautomatyzowanych. Dodatkowo kody nie muszą być widoczne, dlatego też można je umieścić w najbardziej praktycznym miejscu.

Dużą zaletą technologii RFID jest również trwałość znaczników. Dzięki temu ryzyko ich zniszczenia jest mniejsze. To z kolei naraża Twoją firmę na mniejsze koszty i straty czasu potrzebnego na ich wymianę.

Decydując się na system RFID, zapewniasz sobie również możliwość zapisywania większej ilości danych na jednym znaczniku. Możesz także je wielokrotnie edytować, bez konieczności drukowania nowych kodów kreskowych. W ten sposób oszczędzasz zarówno czas, jak i pieniądze, a jednocześnie usprawniasz działania swoich pracowników i umożliwiasz swojej firmie osiągnięcie większych zysków.

System RFID – zastosowanie

Technologia RFID ma szerokie zastosowanie w handlu (bramki RFID), przemyśle (identyfikacja wyrobów, automatyzacja procesów produkcyjnych) i logistyce (etykiety RFID). Służy też do kontrolowania dostępu do określonych miejsc i obiektów. Osobiście mamy z nią do czynienia na przykład na bezobsługowych parkingach przy zakładach i osiedlach. System RFID jest takich miejscach odpowiedzialny za zarządzanie przestrzenią oraz ewidencjonowanie wjazdów i wyjazdów.

W tym ostatnim przypadku stosowanie tej technologii pozwala na bezdotykową obsługę parkingu i brak konieczności zatrzymywania się przed szlabanem. Dzięki temu samochody nie blokują wyjazdu i wszelkiego rodzaju transporty mogą swobodnie wyjechać. Ponadto nie ma konieczności zatrudniania operatorów parkingowych, a ryzyko przedostania się niepowołanych osób na teren zakładu znacznie sie zmniejsza. Do każdego samochodu przydzielony jest bowiem unikalny identyfikator, który może zostać odczytany z odległości do 9 metrów. 

Anteny RFID montowane są na wjazdach i wyjazdach z parkingów. Znaczniki znajdują się natomiast w konkretnych pojazdach. System zintegrowany jest z siecią informatyczną firmy, dzięki czemu posiada wszystkie potrzebne informacje dotyczące pojazdów wjeżdżających na teren zakładu.

System RFID dla firm

System RFID firmy DNMAX
System RFID firmy DNMAX

System RCP firmy DNMAX

Technologia RFID pozwala m.in. efektywnie zarządzać majątkiem firmy i przeprowadzać jego inwentaryzację.  Ponadto stanowi duże ułatwienie w kontrolowaniu czasu pracy. Jest bowiem wykorzystywana w systemach RCP, odpowiedzialnych za gromadzenie danych dotyczących momentu wejścia pracowników na teren zakładu i wyjścia z niego.

Systemy RCP wyposażone są w rejestratory. Ponadto każdy pracownik posiada własną kartę z unikalnym numerem ID, zakodowanym na znaczniku. Odczytywanie danych odbywa się poprzez zbliżenie karty do rejestratora. Dzięki polu elektromagnetycznemu informacja o przybyciu pracownika lub też jego wyjściu wysyłana jest do systemu informatycznego firmy.  

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat systemów rejestracji czasu pracy, to zachęcamy do zapoznania się z wpisem, opisującym zasadę działania systemu RCP , który zamieściliśmy na naszym blogu: 

A więc co to jest RFID?

Jest to system, który zwiększa efektywność pracy, ułatwia życie, zapewnia spokój i pozwala skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą danych oraz pieniędzy z konta.

Systemy RFID stają się coraz popularniejsze. O ile jeszcze niedawno nie było o nich tak głośno, o tyle dziś wpisując w wyszukiwarce frazę „RFID co to”, „co to jest RFID” i cały szereg innych jej form, znajdziesz już wiele informacji na ten temat. Niemniej jednak zawsze warto poradzić się specjalistów. Dlatego jeśli nadal masz pytania, to zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą – chętnie na nie odpowiemy, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow