Systemy alarmowe w inteligentnym domu

Inteligentny dom, czyli smart home, to coś, o czym marzy coraz więcej osób. Nic dziwnego - dom, w którym automatyzacja jest widoczna na tak wielu polach (systemy alarmowe, elektronika, światło), to z reguły dom bezpieczny, oszczędny i wysoce estetyczny.

Dziś zajmiemy się systemami alarmowymi w inteligentnym domu. Jak wyglądają i czym się różnią od “standardowych”? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu. Zanim omówimy jednak systemy alarmowe, pokrótce przejdźmy przez funkcjonalności smart home.

Inteligentny dom - co to znaczy?

Wiele osób ma problem z samą definicją pojęcia “inteligentny dom” czy - z języka angielskiego - “smart home”. Inteligentny dom to wcale nie taki, w którym można znaleźć dziesiątki sprzętów zaawansowanych technologicznie. Istotną smart home jest to, że wszystkie systemy są zintegrowane. Innymi słowy - system alarmowy, klimatyzacja, ogrzewanie, a nawet oświetlenie czy rolety zewnętrzne się ze sobą “komunikują” i można nimi sterować centralnie przy pomocy niemal każdego urządzenia mobilnego, z każdego miejsca na ziemi.

W DNMAX zajmujemy się m.in. projektowaniem, montażem i serwisem systemów alarmowych - także w inteligentnych domach. Jak wyglądają sprzęty, które wchodzą w skład takich rozwiązań? Co oznacza, że są zintegrowane z innymi systemami? Możliwości jest naprawdę wiele, choć, oczywiście, nie oznacza to, że każda będzie pasować wszędzie.

Rozwiązania systemów alarmowych w smart home

Urządzenia alarmowe, które znajdują się w inteligentnych domach, to nie tylko “klasyczne” systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), ale coś zdecydowanie więcej. 

Instalacje alarmowe w inteligentnym domu

Jakie możliwości dają inteligentne czujniki alarmowe?

  • Informują o zalaniu.
  • Identyfikują dym, gaz i ogień.
  • Skutecznie chronią przed włamaniami, informując o zbiciu okna czy naruszeniu drzwi.

Jak widać, systemy alarmowe potrafią sprawić, że dom jest chroniony przed wszystkimi najczęściej występującymi zdarzeniami. W takim przypadku - nawet, gdy nie ma nikogo w domu - otrzymuje się stosowne powiadomienia i można zareagować w błyskawicznym tempie.

Urządzenia alarmowe do smart home - jak wybrać najlepsze?

Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarce “urządzenia alarmowe inteligentny dom” czy “inteligentne urządzenia alarmowe”, z pewnością znajdziesz tysiące stron z jeszcze większą liczbą produktów. Jak spośród nich wybrać te, które rzeczywiście w największym stopniu sprawdzą się w Twoim inteligentnym domu? Oczywiście, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy nie tylko zidentyfikują realne potrzeby Klienta i “dopasują” do nich poszczególne elementy systemu alarmowego, ale i zintegrują wszystko np. z monitoringiem czy innymi rozwiązaniami.

Inteligentny system alarmowy - najważniejsze funkcje

Jakie główne funkcje powinien spełniać inteligentny system alarmowy? Sprawdź, czy Twoje przypuszczenia mają potwierdzenie w rzeczywistości!

Możliwość integracji z innymi urządzeniami typu smart

Jest to chyba najważniejsza funkcja inteligentnych systemów alarmowych. W końcu integracja z innymi urządzeniami jest głównym wyznacznikiem tego, czy dom jest “smart”, czy też nie!

Integracja poszczególnych elementów systemu inteligentnego domu ma niebagatelne znaczenie. Dzięki temu sterowanie domem jest banalnie proste i można czuć się w nim w pełni bezpiecznie. Dodatkowo - nawet, gdy nie ma nikogo w domu, doskonale wiadomo, co się dzieje i można błyskawicznie wykryć sytuację kryzysową.

Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że dzięki integracji urządzeń/systemów w wielu przypadkach można mówić o efekcie synergii. Polega to na tym, że suma możliwości poszczególnych sprzętów jest większa, jeżeli połączy się je w ramach jednego systemu.

Zdalne sterowanie systemem

Ile razy przypomniałeś sobie o tym, by włączyć alarm dopiero po tym, gdy wyszedłeś z domu…?  W przypadku inteligentnych systemów alarmowych, zintegrowanych z innymi urządzeniami, “naprawa” błędu zajmie Ci tylko chwilę!

Zdalne sterowanie systemem alarmowym umożliwia jego konfigurację w dowolnym momencie, z niemal każdego urządzenia mobilnego. Dodatkowo, powiadomienia o sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych także “wychodzą” w czasie rzeczywistym i otrzymujesz je “na telefon” czy tablet tuż po wystąpieniu zdarzenia. Czasami alerty przychodzą na dedykowaną aplikację, a czasem w postaci wiadomości SMS. Wszystko zależy od wybranego systemu alarmowego.

Możliwość ewentualnej rozbudowy systemu

Systemy alarmowe mogą być zawsze mniej lub bardziej rozbudowane. Jeżeli jednak od razu wiesz, że będziesz poszerzać możliwości swojego inteligentnego domu, koniecznie sprawdź, czy będzie to możliwe.

Zasięg urządzeń

Czujniki alarmowe różnią się w zależności od wielu czynników, także jeżeli chodzi o ich zasięg. Oczywiście, to, jaki obszar ich działania będzie dla Ciebie optymalny, zależy od powierzchni Twojego domu i/lub działki. Często bywa jednak tak, że gdy decyduje się na konkretny system alarmowy bez pomocy specjalisty, okazuje się, że nie spełnia on swojego zadania właśnie z powodu tego, że “nie sięga” wszędzie, gdzie by się chciało.

Twórz sekwencje zdarzeń i bądź przygotowany na każdą ewentualność!

Systemy alarmowe w inteligentnym domu potrafią naprawdę wiele! Opcją, która, odpowiednio skonfigurowana, potrafi przynieść fenomenalne rezultaty, jest tworzenie tzn. scen.

Polega to na tym, że konfiguruje się sekwencje zdarzeń, które uruchamiają się automatycznie (dzięki czujnikom alarmowym) lub można je włączyć “ręcznie”. Przykładowo - może być to spuszczenie rolet, odłączenie gniazdek, zapalenie światła i uruchomienie monitoringu. 

Każdą scenę możesz dowolnie dopasować do potrzeb!

Inteligentne systemy alarmowe to przyszłość!

Jeżeli zastanawiałeś się nad tym, czy warto pomyśleć o inteligentnym systemie alarmowym w swoim domu, po przeczytaniu tego tekstu nie powinieneś mieć już większych wątpliwości. W przypadku zainteresowania zaprojektowaniem i instalacją rozwiązania, zapraszamy do kontaktu z naszą firma DNMAX.

Z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę na konfigurację systemu alarmowego, integrację go w ramach inteligentnego domu, montaż wszystkich urządzeń i zdalne zarządzanie systemem.

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow