Minimalizacja zagrożeń pożarowych w firmie dzięki inteligentnym systemom wizyjnym i termowizyjnym

Tylko w 2020 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej miały ponad 128 tysięcy interwencji pożarowych[1]. Mimo że na co dzień być może nieczęsto słyszy się o pożarach w domach czy firmach, nie oznacza to, że to zagrożenie nie istnieje. Jak to jednak zwykle bywa, ryzyko zawsze można minimalizować. Tym, co skutecznie ograniczy zagrożenie pożarowe w Twojej firmie, są inteligentne systemy wizyjne i termowizyjne. W co konkretnie warto zainwestować? W jaki sposób monitoring wizyjny i termowizyjny przyczyni się do minimalizacji zagrożeń pożarowych? Dowiedz się więcej!

Jak systemy wizyjne i termowizyjne minimalizują zagrożenia pożarowe?

Zacznijmy od tego, co należy rozumieć poprzez “minimalizację zagrożeń pożarowych”. Oczywiście, nie jest to tożsame z całkowitą redukcją ilości pożarów. Można już natomiast z pewnością pisać o ograniczeniu skali pożaru w firmie. Innymi słowy - systemy wizyjne i termowizyjne “pomagają” w błyskawicznym wykryciu ognia, dzięki czemu zdecydowanie ograniczy się szkody związane z pożarem.

Jak można ochronić firmę przed pożarem?

Monitoring wizyjny i termowizyjny świetnie spełniają swoją funkcję ograniczenia zagrożeń pożarowych zarówno na posesjach prywatnych, jak i w firmach. Oczywiście, im bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, tym szersze możliwości ochrony przed ogniem. Wybór systemu w firmie zależy od szeregu czynników, w tym przede wszystkim kwestii finansowych. Minimalizację ryzyka pożaru gwarantują przede wszystkim rozwiązania wizyjne i termowizyjne. Ich skuteczność zależy od wielu aspektów, w tym m.in. rodzaju wybranego sprzętu czy odpowiedniej konfiguracji systemu. W tym zakresie warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, by uzyskać maksymalną możliwą efektywność.

Zastosowanie systemów termowizyjnych w detekcji pożarów

Inteligentne kamery termowizyjne posiadają wiele zastosowań. Zaliczają się do nich m.in. pomiar temperatury, ochrona granic konkretnego terytorium czy właśnie detekcja pożaru. Multifunkcyjność kamer termowizyjnych wiąże się z technologią obrazowania termograficznego, zastosowaną w sprzętach. Rejestrują one obrazy na podstawie temperatury wydzielanej przez osoby i obiekty. Nie przeszkadza im ciemność, dzięki czemu mogą pracować 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Jeżeli chodzi o ochronę przed pożarem, kamery termowizyjne są w stanie wykrywać “niestandardowe” temperatury na monitorowanych obszarach i następnie wyzwalać alarmy w celu uzyskania błyskawicznej reakcji na ogień, który już się pojawił lub zapobiegnięcie jego wzniecenia. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z dynamiczną detekcją pożaru i funkcją dynamicznego algorytmu jego wykrywania.

Alarm nie jest jedyną “reakcją” systemu termowizyjnego na zagrożenie pożarowe. Inteligentne rozwiązania termowizyjne można również skonfigurować w ten sposób, by uruchamiały konkretne urządzenia przeznaczone do gaszenia ognia, jak np. armatki wodne. Dzięki temu sytuacja kryzysowa może zostać opanowana na wczesnym jej stadium i - tym samym - uniknie się większych zniszczeń.

Inteligentne kamery vs. czujniki dymu - co lepsze?

Wiele osób wciąż twierdzi, że tradycyjne czujniki dymu są “wystarczające”, by zapewnić minimalizację zagrożeń pożarowych w firmie. Jeszcze do niedawna rzeczywiście nie było alternatywy dla tej metody wykrywania pożaru. Obecnie jednak inteligentne kamery zdecydowanie wypierają to - mniej skuteczne - rozwiązanie.

Kamery monitorujące wykazują zdecydowanie większą efektywność działania. W przeciwieństwie do czujników dymu, rzadziej wyzwalają fałszywe alarmy, mogące bardziej zaszkodzić niż pomóc. Inteligentne kamery potrafią przeanalizować i rozpoznać zagrożenie pożarowe nawet kilka minut szybciej niż czujnik dymu. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji każda minuta się liczy, a ochrona ludzi i mienia powinna być zawsze najwyższym priorytetem.

Czujniki dymu, co istotne, zaczynają “reagować” dopiero wtedy, gdy dym przedostanie się do czujki. To właśnie jest przyczyną zbyt późnej lub - wręcz przeciwnie - fałszywej reakcji.

W przypadku nowoczesnych kamer z alarmem temperaturowym ryzyko popełnienia błędu jest zdecydowanie mniejsze. W takich sytuacjach, dzięki odpowiedniej sygnalizacji zagrożenia, pomoc może przybyć w błyskawicznym tempie i uchronić przed wystąpieniem większych zniszczeń.

Jak skonfigurować inteligentne rozwiązanie termowizyjne, by było maksymalnie skuteczne?

Na rynku znajduje się coraz więcej rozwiązań, które posiadają możliwość detekcji pożaru. Skuteczna ochrona firmy przed tym zagrożeniem jest naprawdę kluczowa, więc warto poświęcić więcej czasu na dobór odpowiedniego systemu lub skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Dobór kamer potrafi być naprawdę czaso- i pracochłonny. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu, należy najpierw przeanalizować potrzeby firmy w zakresie jego zasięgu, zakresu temperatur, możliwości alarmowych i integracji z innymi rozwiązaniami. Czasami system termowizyjny tworzy się “od zera”, ale częściej trzeba go dopasować do istniejącego już rozwiązania.

Inteligentne systemy wizyjne i termowizyjne to skuteczne rozwiązania minimalizujące zagrożenia pożarowe!

Pamiętaj, że właściwie dobrany sprzęt monitorujący ochroni zarówno Twoją firmę i jej wyposażenie, jak i - przede wszystkim - ludzi. Zaufaj fachowcom i skorzystaj z fachowej pomocy świadczonej przez naszą firmę DNMAX. Jesteśmy przekonani, że wspólnie stworzymy skuteczny system monitorujący, który kompleksowo zabezpieczy Twoją firmę przed potencjalnymi zagrożeniami.


[1] Raport GUS “Działalność służb ratowniczych w 2020 roku” z 29.07.2021 r

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow