Kamery IP do monitoringu domu

Są niewielkie, bezgłośne i niedrogie. Skutecznie pomogą Ci w monitoringu domu. Czy wiesz, o czym mowa? Chodzi oczywiście o kamery IP. Jeszcze nie tak dawno te urządzenia wizyjne były stosowane przede wszystkim w monitoringu przemysłowym. Obecnie z powodzeniem używa się ich również w domach i budynkach wielorodzinnych. Poznaj możliwości kamer IP do monitoringu domu!

Kamera IP, czyli co?

Kamera IP to cyfrowe urządzenie wizyjne, stanowiące jeden z elementów systemu monitoringu. Tym, co wyróżnia ten sprzęt, jest to, że opiera się na protokole IP. Innymi słowy - dane z kamery IP zostają wysyłane do ich odbiorcy poprzez Sieć. Po podłączeniu urządzenia do sieci komputerowej, zyskuje ono wewnętrzny adres IP, umożliwiający jego identyfikację.

Kamery IP - rodzaje

Wśród kamer IP można wyróżnić 5 podstawowych typów. Różnią się między sobą m.in. możliwościami umiejscowienia i konstrukcją. Zaczniemy od krótkiego opisu wszystkich rodzajów, podkreślając, które sprawdzą się także do monitoringu domu.

Kopułkowe

Zacznijmy od rodzaju, który jest zdecydowanie najpopularniejszym. Kamery IP kopułkowe cechują się kompaktową budową, dzięki której świetnie nadają się do montażu na suficie. Dla wielu osób najważniejsze w ich przypadku jest to, że co do zasady posiadają przyciemnianą osłonę obiektywu. Dzięki temu trudno jest dostrzec, jaki rejon jest monitorowany.

Kamery IP tego typu sprawdzą się do monitorowania zarówno wnętrza domu, jak i terenu dookoła budynku.

Stałopozycyjne

Ten rodzaj kamer IP jest najczęściej stosowany w bankach i sklepach (także tych wielkopowierzchniowych). Wiąże się to z tym, że posiadają nieruchomy korpus i obiektyw. Zresztą, można to wywnioskować już z ich nazwy.

Megapikselowe

Podobnie jak w przypadku poprzedniego rodzaju kamer IP i tu sama nazwa mówi naprawdę wiele. Kamery megapikselowe to urządzenia, które generują obraz o rozdzielczości minimum 1,3 Mpix. Umożliwia to monitorowanie nawet bardzo dużych terenów z ogromną ilością detali. Kamery IP megapikselowe sprawdzą się szczególnie tam, gdzie niezbędny jest stały monitoring osób i zdarzeń.

Obrotowe/szybkoobrotowe

Oto idealne kamery do miejsc najczęściej uczęszczanych, chociażby centrów handlowych. Ich konstrukcja pozwala na obroty w poziomie i pochylenie w pionie. Umożliwiają również dokonywanie znaczących zbliżeń.

Modele obrotowe od szybkoobrotowych różnią się zakresem obrotu i jego prędkością.

Bezprzewodowe

Bezprzewodowe kamery IP to typowe “kamery bez kabla”. Są one proste w montażu i naprawdę lekkie. Instalacja kamer IP bezprzewodowych ogranicza się jedynie do podłączenia do zasilania (lub włożenia baterii).

Kamery IP bezprzewodowe świetnie sprawdzają się w już wykończonych domach z uwagi na fakt, że nie trzeba montować żadnego okablowania.

Na co zwracać uwagę, wybierając kamery IP do monitoringu domu?

Jesteś aktualnie na etapie wyboru systemu monitoringu domu? Jeśli wciąż masz dylemat, jaką kamerę IP kupić, poniżej wskazujemy kilka aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Rozdzielczość

Nawet jeżeli jesteś laikiem i nie masz rozległej wiedzy na temat kamer IP, z pewnością intuicyjnie czujesz, że rozdzielczość jest w ich przypadku kluczowa. Jest to jak najbardziej słuszne spostrzeżenie! Rozdzielczość to po prostu ilość pikseli, z których składa się każda klatka “przechwyconego” obrazu. Oprócz rozdzielczości, kluczowa jest także kompresja rejestrowanego obrazu oraz jego płynność.

Czujniki

O ile niemal każda kamera IP wykrywa ruch, niektóre potrafią także identyfikować dźwięk, oświetlenie, a także ludzką sylwetkę. To, jak zaawansowany technologicznie sprzęt wybierzesz, powinno zależeć od specyfiki obiektu, który ma monitorować.

Obiektyw

W przypadku obiektywu kamer IP kluczowe są jego przesłona i kąt widzenia kamery.

Im większa przesłona, tym lepiej kamera IP sprawdzi się w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jednocześnie - im kąt widzenia jest większy, tym kamera będzie uchwycać szerszy kadr.

Łączność

Łączność wi-fi to obecnie już standard, jeżeli chodzi o kamery IP do monitoringu domu. Warto mieć jednak na uwadze to, że w droższych i bardziej zaawansowanych systemach wciąż najczęściej występuje łączność przewodowa. Jest to związane z większymi możliwościami konfiguracji i wyższą odpornością na zakłócenia czy też ataki.

Zasilanie

Kamery IP najczęściej posiadają zasilacz DC, zasilanie w standardzie PoE (przy użyciu kabla sieciowego) lub wbudowany akumulator.

Dodatkowe funkcjonalności

Kamery IP różnią się również funkcjonalnościami. Niektóre urządzenia, używane do monitoringu domu, mają chociażby wbudowane mikrofon i głośnik. Można kupić także sprzęty, które oferują zaawansowane opcje powiadomień/alertów.

Przydatną funkcją kamer IP może być również sterowanie poprzez dedykowaną aplikację, zainstalowaną na urządzeniach mobilnych.

Zainwestuj w monitoring domu, zanim będziesz do tego zmuszony!

Na zakończenie chcielibyśmy zaapelować do posiadaczy domów, by nie czekali z montażem systemu monitoringu do wystąpienia pierwszej sytuacji, w której byłby on potrzebny. Jak mówią - “przezorny zawsze zabezpieczony”!

Jesteś zainteresowany konfiguracją systemu monitoringu domu? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę!

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow