Inteligentny dom - co zrobić, by był bezpieczny?

Większość osób decyduje się na inteligentny dom ze względu na swoją wygodę. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wieloma systemami w takim budynku można zarządzać z poziomu smartfona. To pozwala zachowywać nad nimi pełną kontrolę nawet w trakcie podróży.

Budowa inteligentnego domu może jednak przełożyć się nie tylko na zwiększenie komfortu. Niektóre rozwiązania technologiczne sprawiają, że takie obiekty są też o wiele bardziej bezpieczne. Jakie urządzenia oraz systemy mogą pomóc chronić dom przed włamaniem, kradzieżą, zalaniem czy też pożarem? Podpowiadamy!

W jaki sposób stworzyć inteligentny dom?

Budując swój dom, warto zadbać o to, żeby był inteligentny. W tym celu należy zainwestować w systemy, którymi będzie można zarządzać zdalnie. Obecnie jest to możliwe nie tylko w przypadku oświetlenia czy monitoringu, ale nawet otwierania i zamykania drzwi czy instalacji grzewczych.

W inteligentnym domu urządzenia w miarę możliwości są ze sobą zintegrowane. W ten sposób tworzą swego rodzaju układ, który w dowolnej chwili można rozbudowywać o kolejne systemy. W zależności od stopnia zaawansowania zastosowanej technologii poszczególnymi instalacjami można zarządzać zdalnie za pomocą specjalnego sterownika, a nawet z poziomu smartfona czy innego urządzenia przenośnego. Jest to możliwe dzięki skonfigurowaniu ich z jedną siecią Wi-Fi.

Wiele rozwiązań pomaga zwiększyć nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo

Możliwość włączenia oświetlenia, podwyższenia temperatury czy też zaprogramowania cyklu sprzątania robota za pomocą dedykowanej aplikacji jest niezwykle wygodne. Można bowiem w takim przypadku zrobić to nawet nie wstając z kanapy.

Posiadanie inteligentnego domu bez wątpienia może wpłynąć na podniesienie poziomu życia. Tym bardziej, że wiele rozwiązań charakterystycznych dla tej koncepcji ma też ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa. To przede wszystkim różnego rodzaju kamery i detektory, które mogą uchronić dom przed włamaniem, pożarem czy też zalaniem.

Domowy monitoring

Podstawą tego, aby inteligentny dom był bezpieczny, jest budowa skutecznego systemu monitoringu. Umiejscowienie w odpowiednich miejscach kamer, to najlepszy sposób na to, żeby odstraszyć złodziei. Poza tym monitoring może uchronić dom także przed zwierzętami. Mając podgląd na to, co się dzieje, w porę można zapobiec wizycie nieproszonych gości, jakimi są np. kuny. Zwierzęta te, chociaż są sympatyczne, potrafią narobić wiele szkód. Z tego względu warto zadbać o to, aby nie podchodziły do domu zbyt blisko.

Budując system domowego monitoringu, dobrze byłoby postawić na urządzenia wysokiej jakości, które pozwolą zauważyć na podglądzie nawet najmniejszy szczegół. Często jest to kluczowe, żeby rozpoznać tożsamość włamywacza. Ogromne znaczenie będzie miał tutaj obiektyw – najlepiej, aby był szerokokątny. Należałoby zwrócić uwagę także na rozdzielczość urządzeń rejestrujących – zarówno w dzień, jak i po zmroku.

Żeby system monitoringu w skuteczny sposób zwiększał bezpieczeństwo, powinien być wyposażony w czujniki, które będą informować o wykrytym ruchu. Nowoczesne kamery IP posiadają także detektory podczerwieni i dźwięku.

Współczesne urządzenia rejestrujące pozwalają na zintegrowanie ze smartfonem. To sprawia, że w każdym momencie można mieć podgląd na żywo na to, co dzieje się przed domem czy też w danym pomieszczeniu. Ponadto, obraz można zapisywać i odtwarzać ponownie, a nawet udostępniać innym.

Wideodzwonek

O to, żeby dom był bezpieczny, warto zadbać już od samego wejścia na posesję. Pomóc mogą w tym inteligentne wideodzwonki. To urządzenia, które pozwalają zobaczyć, kto chce nas odwiedzić, a także przeprowadzić z taką osobą rozmowę, bez wpuszczania jej na swój teren. Jest to szczególnie przydatne w przypadku wizyt marketerów.

Nowoczesne wideodzwonki są wyposażone w odbiornik i nadajnik bezprzewodowy. Dzięki temu ich montaż jest bardzo prosty. Nie trzeba bowiem specjalnie prowadzić do nich instalacji elektrycznej. Oba sprzęty działają na baterie. Jest to dobra informacja dla tych, którzy już mają dom i chcieliby wprowadzić do niego inteligentne rozwiązania, ale niekoniecznie chcieliby przy tym robić duży remont.

Oprócz dwukierunkowego systemu audio oraz kamery wideodzwonek może być wyposażony w detektor ruchu. Co więcej, najnowsze urządzenia mają nawet opcję wysyłania powiadomień o przyjściu gościa na smartfona.

Detektor jakości powietrza

Nieco mniej popularnymi urządzeniami, które jednak znacznie mogą podnieść poziom bezpieczeństwa, są czujniki dymu i czadu. Te niewielkie detektory mogą nawet uratować życie. Pozwalają bowiem w porę zorientować się, że w domu doszło do podwyższenia stężenia dwutlenku węgla lub pojawienia się dymu.

O ile będąc w domu jesteśmy w stanie dostrzec, że pojawiło się zadymienie, to tego, że z instalacji grzewczej zaczął wydobywać się czad, nie zobaczymy na pewno. Jest on bowiem całkowicie niewidoczny, a do tego także bezwonny. Z tego względu na montaż czujnika czadu powinien zdecydować się każdy, kto ma swój dom.

Zamiast oddzielnych urządzeń monitorujących, warto zainwestować w wielofunkcyjny detektor jakości powietrza. Taki czujnik będzie zajmował mniej miejsca, a oprócz wykrywania czadu i dymu, będzie pokazywał także, jaka w domu panuje temperatura, a także ile wynosi stężenie pyłu zawieszonego. Oczywiście istnieją już urządzenia, które można podłączać do sieci Wi-Fi i konfigurować ze smartfonem. Dzięki temu cały czas można mieć wgląd w to, jak kształtuje się jakość powietrza.

Czujnik zalania

Sprzętem, w który warto zainwestować mając inteligentny dom, jest także czujnik zalania. Takie urządzenie nie dość, że przekaże sygnał o istniejącym zagrożeniu, to jeszcze może pomóc w naprawieniu usterki. Wystarczy skonfigurować go z inteligentną nakładką na zawór, która, w momencie wykrycia wycieku wody, automatycznie odetnie jej dopływ.

Montaż czujnika zalania w inteligentnym domu jest o tyle istotny, że znajduje się w nim mnóstwo systemów korzystających z sieci elektrycznej. Te na skutek kontaktu z wodą, mogą ulec całkowitemu zniszczeniu, co wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto zainwestować też w system, który w dowolnej chwili pozwoli na odcięcie w domu dopływu prądu.

Czujniki zamknięcia drzwi i okien

Na znaczne podniesienie bezpieczeństwa w inteligentnym domu pozwoli montaż czujników, które będą sygnalizować otwarcie oraz zamknięcie drzwi i okien. Umieszcza się je w ramie okiennej lub na ościeżnicy. Następnie należy zintegrować je z urządzeniem alarmowym, a także aplikacją mobilną, co pozwoli w każdej chwili sprawdzić, czy okna lub drzwi na pewno są zamknięte.

Zaawansowane czujniki po wyjściu domowników wysyłają powiadomienie na wypadek niespodziewanej wizyty. To daje szansę na to, aby w porę zareagować, kiedy doszłoby do włamania. Poza tym, jeśli czujnik w takim momencie załącza alarm, złodziej z reguły od razu zaczyna się wycofywać, co pozwala całkowicie uniknąć strat finansowych.

Elektroniczne zamki

W drzwiach wejściowych, oprócz czujnika zamknięcia, powinien pojawić się elektroniczny zamek. To inteligentne urządzenie, które pozwoli w dowolnym momencie je zakluczyć lub otworzyć z poziomu aplikacji mobilnej. To rozwiązanie idealne dla zapominalskich, którym zdarza się wyjść z domu i nie zamknąć drzwi, a także dla tych, którzy ciągle zastanawiają się nad tym, czy aby na pewno to zrobili.

Inteligentny zamek może mieć także wiele innych przydatnych funkcji. To m.in.:

  • wysyłanie powiadomień o pozostawieniu uchylonych drzwi,
  • automatyczne blokowanie drzwi po wyjściu z domu,
  • udostępnianie tak zwanego wirtualnego klucza,
  • tworzenie unikalnych kodów dostępu dla różnych użytkowników,
  • dostęp do historii otwierania i zamykania drzwi,
  • możliwość sterowania głosowego.

Funkcją, która znacznie jest w stanie zwiększyć bezpieczeństwo w domu, jest opcja ustawienia automatycznego blokowania drzwi po ich zamknięciu samą klamką. Mogą one zakluczyć się od razu po wyjściu lub po upływie ustalonego czasu. W ten sposób dom po opuszczeniu go przez domowników nigdy nie pozostanie otwarty.

Symulacja obecności domowników

Włamywacze najczęściej decydują się na wejście do domu w momencie, w którym jego domownicy są poza nim. Żeby ich skutecznie zniechęcić, wyjeżdżając na wakacje czy w podróż służbową, warto zainstalować systemy, które będą w tym czasie symulowały naszą obecność. Przede wszystkim mowa tutaj o inteligentnym oświetleniu.

Żeby symulacja obecności domowników była skuteczna, najlepiej jest zainwestować w system, który załącza różne punkty oświetleniowe losowo. W przeciwnym razie włamywacz może zaobserwować, że światło włącza się zawsze w tym samym miejscu o określonej porze, co z pewnością wzbudzi jego wątpliwości.

Najbardziej zaawansowane systemy nie tylko pozwalają na automatyczne uruchamianie scen oświetleniowych, ale także na zmianę natężenia światła czy jego barwę. Dzięki ich zastosowaniu, włamywaczom trudno jest zorientować się, że dom w rzeczywistości jest pusty, nawet jeśli obserwują go dłużej.

Odpowiednio zaprojektowany inteligentny dom zapewnia najwyższy poziom ochrony!

Pełna kontrola nad systemami, a także automatyzacja wielu procesów, bez wątpienia daje nie tylko poczucie wygody, ale i bezpieczeństwa. To sprawia, że inteligentne domy cieszą się coraz większą popularnością. O tym, żeby zapewniały one najwyższy poziom ochrony, warto zadbać już na etapie projektowania. Niektóre systemy wymagają bowiem podłączenia do sieci albo centralnej jednostki.

Jak najbardziej da się jednak stworzyć inteligentny dom nawet w przypadku starszego budownictwa. Niektóre systemy są bowiem proste w montażu i nie wymagają nawet zewnętrznego zasilania. Przykładem są wspomniane wideodomofony, czujniki czadu, a także gniazdka WiFi czy automatyczne włączniki światła.

Ze względu na ciągle rosnącą popularność inteligentnych domów, na rynku co rusz pojawiają się nowe rozwiązania, które pozwalają na jeszcze większą automatyzację i zwiększenie bezpieczeństwa. To także:

  • pompy ciepła,
  • głowice termostatyczne,
  • czujniki temperaturowe,
  • sensory oświetlenia,
  • inteligentna fotowoltaika,
  • automatycznie sterowane rolety oraz żaluzje,
  • inteligentne napędy do bram wjazdowych,
  • zabezpieczenia przed atakami hakerskimi.

Decydując się na ich instalację, warto zadbać o to, aby poszczególne urządzenia się dopełniały, a także, żeby można było zarządzać nimi z poziomu jednej aplikacji. W ten sposób obsługa inteligentnych systemów będzie czystą przyjemnością.

Stwórz bezpieczny smart home ze specjalistami z DNMAX!

Zależy Ci na tym, by stworzyć w pełni bezpieczny inteligentny dom? Zaufaj naszym specjalistom z DNMAX! Z przyjemnością pomożemy Ci w odpowiednim zabezpieczeniu domu, by stał się Twoim azylem!

Skontaktuj się z nami!

UDOSTĘPNIJ
KOMENTARZE

inni o nas

Zobacz 37 opinii o nas i zostaw komentarz. Pomóż nam w ciągłym rozwoju naszej firmy. Nasze usługi zawsze świadczymy rzetelnie i na najwyższym poziomie.
zostaw
komentarz
Logo partnear DNMAX systemy zabezpieczeń
knx logo producenta sprzetu do monitorowania
Logo firmy roger - partnera DNMAX
GALERIA
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

nasze realizacje

SERWIS 24H

Polityka prywatności
©2021 DNMAX all rights reserved

powered by getknow